loader

Merkezi uydu santraline su girmemesi için ne yapmalı?


Merkezi sistemleri elinizden geldiği kadar yağmur ve nem ile irtibatı olmayan yerlere koymalısınız. Bunun için en iyi yerler binanın iç kısımlarıdır. Çatı arası da olabilir

Elektronik olan ürünler suya karşı korumasızdırlar. En ufak bir sıvı teması veya buna neden olanak nem, terleme gibi olumsuz şartlarda bile cihazınız veya kullandığınız ürün her ne ise hemen bozulabilir. İşte bunların en çok etkilenen cihazlardan biri merkezi uydu santralleridir. Merkezi uydu santraline su girmemesi için ne yapmalı? Bunu yapmak için öncelikle merkezi santralin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Eski zamanlar da yapılan bir sistemi korumak çok zor olacaktır. Yer seçiminin yanlış olduğu ve yağmur su alan bir yere konulduysa bu oradan taşımanız gerekirse yüksek bir tutarda servis bedeli verebilirsiniz. Çünkü merkezi santrallere gelen kablolar ve dairelere inen kabloların kısa gelmesi sonucu birçok kablo değişebilir.

Merkezi sistemleri elinizden geldiği kadar yağmur ve nem ile irtibatı olmayan yerlere koymalısınız. Bunun için en iyi yerler binanın iç kısımlarıdır. Çatı arası da olabilir yalnız kesinlikle damlamayan su almayan yerler olmalıdır. Sizler istediğiniz kadar özel bir kabin yaptırın dışarda olan merkezi sistemler pek sağlıklı durmamaktadır. Her ne kadar yağmur su girmese de çok soğuk bir ortamda çalıştığı için çok fazla neme maruz kalmaktadır. Unutmayın; bir kere doğru bir şekilde yapılan merkezi santrali çok uzun yıllar boyunca izleyebilirsiniz.

Merkezi santrale su girmemesi için

Kabloların merkezi sisteme girişlerinde doğrudan değil de aşağıya doğru yaklaşık 40 cm indikten sonra tekrar kıvrımlı bir şekilde yukarı çıktıktan sonra santralin çıkış yerlerine takılmalıdır. Doğrudan gelen kablolar içerisinde su taşıyabileceğinden dolayı düz ve direk olarak takılmamasında fayda vardır.

Ayrıca, eğer dairelere giden kablolar çatı arasından dışarı çıktıktan sonra çatı üzerinden bacalardan veya binanın dış tarafından dairelere iniyorsa az önce çanak antenden gelen kabloları nasıl ki ilk önce aşağıya doğru kıvrım verdikten sonra santrale taktınız, aynı şekilde dairelere giden kabloları da kıvrım verdikten sonra takmalısınız.

Çanak antenden gelen veya dairelere inen kabloları bazen kontrol ediniz. Çatlayan, çürüyen kabloları değiştirmelisiniz. Yoksa bu konuda hiçbir önlem almazsanız istediğiniz kadar kabloya kıvrım verin yine de santrale su girecektir. 

 

 

Diger haberler

Uydu anten hatalı uyarısı
Çift çanaktan sinyal gidip geliyor
Diseqc olmadan çanak anten bağlantısı yapmak
Diseqc fiyatları
Delikli çanak anten faydaları
İstanbul Caddesi uydu servisi
Merkezi sisteme D-smart bağlantısı yapmak
Merkezi sisteme tivibu bağlamak
Merkezi santralin çanak kablosuna ek yapmak
Digitürk kanal sıralaması