loader

Diseqc olmadan çanak anten bağlantısı yapmak


Birden fazla çanak anten kullanıyorsanız mutlaka bir diseqc aparata sahip olmalısınız. Diseqc olmadan çanak anten bağlantısı yapılamamaktadır.

Çanak antenlerin birbirlerine bağlantılı bir şekilde yapılabilmesi için diseqc isminde aparatlar kullanılmaktadır. Bu aparatlar birden fazla çanak anteni birbirlerine bağlamak için kullanılmaktadır. Diseqc olmadan çanak anten bağlantısı yapmak için sadece tek bir tane çanak anten kullanacaksanız bunlara hiç gerek yok. Çünkü çanak antenden giden kabloların direk olarak receiver veya uydulu olan televizyonuna bağlanır. Bu nedenle televizyon da ne bir diseqc ayarı ne de farklı bir işlem yapmanıza gerek kalmadan kabloyu taktığınız anda güncel olan kanallarınız çalışacaktır. Diseqc olan sistemler de mutlaka diseqc ayarlama kısmının doldurulması gerekir. Düzgün bir şekil de yapılmayan sistemler de kanalların çalışması imkansızdır. Eğer diseqc ve televizyonunuz bozuk değilse çalışmaması gerekir. Ama bazen bozuk olan uydu alıcıların da ne ayar yaparsanız yapın yine de ayar değişikliği olmadan tek bir tane uyduda arama yapmaktadır.

Birden fazla çanak anten kullanıyorsanız mutlaka bir diseqc aparata sahip olmalısınız. Diseqc olmadan çanak anten bağlantısı yapılamamaktadır. Normal birden fazla kablonun uçlarını soyarak tıpkı bir elektrik kablosu bağlar gibi bağlayabilirsiniz. Bu şekilde her ne kadar sinyal kalitesi dengesiz bir şeki

lde gelse de yine de televizyonunuzda birçok kanal çalışacaktır. Yalnız birden fazla çanak antenli sistemler de birbirlerinden farklı olan sinyalleri aparat yardımı olmadan düz bağlantı yapılamamaktadır. İki farklı sinyal bu sefer birbirlerine karışacak ve hiçbir şekilde çalışma olanağı olmayacaktır.

Diseqc cihazları sinyalleri birbirlerinden ayırarak her bir çanak anten için ayrı bir yol belirlemektedir. Bu yolda giden sinyaller birbirlerine dolanmadan özel kodlar aracılığı ile uydu alıcısına ulaşmaktadır. Çük küçük ve fiyat bakımından da gayet makul olan bu cihaz, her ne kadar bir işe yaramıyor gibi görünse de aslında güzel icatlardan birisidir.

 

 

Diger haberler

d smart bazı kanallarda ses yok
d smart kartını tv ye takma, kanal kurulumu
Merkezi sisteme D-smart bağlamak
Dsmart manuel kanal ekleme
Elle çanak anten ayarlama
Uydu düzenleme ayarları
Türksat otomatik arama, TKGS, şebeke arama tp arama ne işe yarar
yağmurda sallanmayan çanak anten
Trt 4k tivibu nasıl izlenir hangi kanal da?
Trt 4k ses var görüntü yok