Uydu Servisi

Anten kablosu en fazla ne kadar uzun olmalı

Bildiğiniz üzere uydu anten kabloları uzadıkça o kadar sinyal düşmektedir. Çanak anten ile televizyon arasındaki mesafeyi elinizden geldiği kadar kısaltmaya çalışmanız mantıklı olacaktır. Anten kablosu en fazla ne kadar uzun olmalı veya kısa mesafelerde ki göstereceği performans ile uzun mesafe arasındaki farkı sizlere anlatmaya çalışacağız.

Türksat şirketinin aktarmış olduğu bilgilere göre kablo uzunluğu en fazla 30 metre olmasını ve daha uzun metrajlı yerler de sinyal yükseltici kullanılması gerektiğini basına açıkladı.

Eviniz ile anten arasında ki bağlantı 30 metreden çok fazla uzaklıkta ve sinyal güçlendiriciye de para vermek istemiyorsunuz peki bu durum da ne yapacaksınız? Televizyon izleyemeyecek miyiz?

Uydu kablosunun çok uzun olması

Öncelikle uydu servisi tarafından montajı ve çanak kurulumu yapılıyorsa ona bakır kablo getirmesini ve kaliteli malzeme ile yaklaşık 80 metrelik anten kablosunu çekmek istediğinizi belirtiniz. Evet yanlış duymadınız. Tamı tamına 80 metreye kadar da sinyal güçlendirici olmadan ve pek sinyal kaybı yaşamadan da Anten kablosu en fazla ne kadar uzun olmalı sorusuna takılmadan kaliteli yayınları izleyebilirsiniz.

Yalnız bu dediğimiz metraj anten kablosunun Türk Malı ve kaliteli bakır kablo olması gerektiğini unutmayın. Çürük ve çok ucuza satılan anten kablolarını kullanmanız durumun da sinyal alamazsınız. Böyle bir kablonuz varsa Türksatın dediği gibi 30 metreyi geçmemeli.

Anten kablosu uzun olursa televizyon çeker mi?

UNUTMAYIN. Bazı uydu alıcılı televizyonların tüner çıkışı yani içindeki uydusu çok zayıf kalmaktadır. Sinyaliniz ne kadar yüksek olursa olsun ve kablonuz çok kısa bile olsa HD olan bazı kanallar da sinyal bulmamaktadır. Hatta neredeyse hiçbir kanal da çekmeme gibi olasılıklar da vardır. Buradan bu televizyon markalarını elbette söylemeyeceğiz. Yalnız çok uzun kablo kullanacaksanız ve böyle bir televizyonunuz varsa kesinlikle kullanılan kablodan değil, almış olduğunuz ve Türkiye’de sıklıkla satılan televizyon markasından olduğunu unutmayın.

Ufak bir deneme yanılma yöntemi yaparak sıradan bir HD cihaz alarak televizyona takabilir ve bütün kanalların hiç takılmadan gösterdiğine şahit olacaksınız. Anten kablosu en fazla ne kadar uzun olmalı ve arasında ki farkı makalemizi beğendiyseniz diğer bilgi amaçlı yazılan konulara da göz atmanızı öneriyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94