Uydu Servisi

Anten kablosunda elektrik var mı, Çarpar mı, Nedenleri?

Anten kablosunda elektrik var mı veya bu elektrik bir insanı çarpacak kadar güçlü mü? Anten kablosunda elektrik olur mu diye soranlara özel olarak yazılan bu makalemizi okumadan geçmeyin!

Bugün sizlere ciddi bir konuda söz edeceğim. Anten kablosunda elektrik var mı veya bu elektrik bir insanı çarpacak kadar güçlü mü? Anten kablosunda elektrik olur mu? Diye soran bazı müşterilerimiz için bu önemli konuya göz atacağız.

Elektrik çarpması karşısında maalesef insanın yapacak hiçbir şeyi yoktur ve en çaresiz kaldığı durumdur. Her ne kadar evde ki prizlerden ve elektrik kablolarından uzak duruyor olsanız da bazen hiç tahmin edemeyeceğiniz bir yerde elektrik akımına çarpılabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de anten kablosundan gelen elektrik akımıdır. Hiç televizyonun arkasında dokunduğunuzda elektrik olduğunu hissettiniz mi? anten kablosunun ucundaki elektrik sizi çarptı mı?

Anten kablosunda elektrik var mı?

Belki duyunca hayrete kapılacak veya korkacaksınız ama anten kablosunda evet var. Receiver veya kullandığınız dahili uydu alıcılı televizyonun tuner çıkışından alınan elektrik 13/18 volt arasıdır. Böyle düşük olan bir voltajında normal bir insanı çarpması mümkün değildir. Eğer uydu kablosunda elektrik olduğunu far ettiyseniz o zaman ciddi bir sorun var demektir. Öncelikle bu elektriğin nereden kaynaklandığına geçmeden önce anten kablosunda ki elektriğin güçlü olup olmadığını ve yaklaşık kaç volt elektrik akımının olduğunu sizlere anlatmak istiyorum.

Çanak antenden gelen elektrik kablosunda elektrik olduğunu fark ettiğiniz de hemen elinizi çekin ve bir daha da dokunmayın. Çünkü anten kablolarında elektrik akımının olması normal olmayan bir durumdur.

Uydu kablosunda ki elektrik çarpar mı?

Aslında bozuk olmayan uydu alıcısı ve televizyon kullanmıyorsanız anten kablosunda ki elektrik akımı çarpmaz. Çünkü televizyonların ya da uydu cihazlarının arkasında ki anten kablosunu taktığınız yer de 13 ve 18 volt elektrik vardır. Bu düşük elektriğinde sağlıklı ve elinde hiçbir yara olmayan birisini çarpması mümkün değildir. (Ağzına koymadığı ve dişleri ile anten kablosunun ucundaki bakırı sert bir şekilde ısırmadığı sürece) Eğer böyle yaparsa elektrik çarpar.

Anten kablosunun da ki elektrik çarpıyorsa o zaman sorunu farklı bir yerde aramanız gerekir. Aynı zaman da bunun için bulunduğunuz yerde ki uydu servisi, televizyon ve elektronik tamircilerine sorununuzu anlatarak yardım isteyebilirsiniz.

Anten kablosunda elektrik olmasının zararları

Elektrik akımına kapılmak bir insanın hayal edebileceği en son kötü sonuçtur. Hiç tahmin edemeyeceğiniz bir yerde elektrik olması sizi korkutabilir ve birçok şeye artık dokunamaz hale getirebilir. Anten kablosunda elektrik mi var veya bu elektriğin bir zararı var mı diye soruyorsanız hemen size anlatalım.

Elektrik akımına kapılabilirsiniz: Çanak anten kablosunda ki elektrik sizi çarpıyorsa hiçbir şekilde artık dokunmayın. Elektrik bozuk bir cihazdan veya televizyondan aldığından dolayı bir süre sonra daha yüksek akım da gönderme ihtimali vardır.

Televizyon – Uydu alıcısı bozulabilir: Elektrik arızası sizin evde değilse bile anten kablosundan gelen elektrik kaçağı cihazlarınızı bozabilir. Derhal bu anten kablosundan gelen elektriğin nedenini öğrenip sorunu çözmelisiniz.

Anten kablosunda elektrik olmasının sebepleri

Uydu kablosunda elektrik olmasının birkaç sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları sizin evde ki kullandığınız cihazlardan meydana gelirken bazıları da, ortak kullandığınız çanak antenlerden kaynaklanmaktadır. Şimdi sizlere aşağıda anten kablosunda neden elektrik olur ve elektrik çarpmasının nedenlerini anlatacağım. İşte nedenleri;

  • Kendinden uydulu (dahili uydu alıcılı) televizyonunuzun tuner çıkışı bozulmuş olabilir. Böylelikle normal şartlarda 13/18 volt elektrik vermesi gerekirken 50 volttan fazla yüksek elektrik akımı göndermektedir.
  • Receiver, gözlü uydu cihazı yani harici uydu alıcısı kullanıyorsanız cihazınız bozulmuş olabilir. Bu yüzden anten kablosuna elektrik gönderiyor olabilir.
  • Merkezi uydu santralinin sizin eve gelen anten kablosunun bağlandığı girişte elektrik olabilir. Merkezi santralden gelen elektrik televizyonunuza geldiğinden dolayı sizi çarpıyordu.
  • Merkezi uydu santraline bağlı olan her hangi bir dairede ki televizyon veya uydu alıcısı bozulmuş olabilir. Örnek olarak 50 daireli bir binada yaşıyorsanız ve bir dairenin evindeki televizyon bozuksa, o bozuk televizyonun anten kablosundan elektrik gelerek merkezi uydu santraline girmektedir. Bu elektrikte bu santrale bağlı olan diğer bütün dairelere iletilmektedir.
  • Ortak kullandığınız çanak antene bağlı olan çoklu lnb’ye bağlı olan bir kabloda elektrik olması sonucu diğer bütün dairelere anten kablosu aracılığı ile elektrik akımı gönderilmektedir. Daireleri tek tek dolaşıp tespit etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94