Uydu Servisi

Bir kablodan iki televizyon çalışırsa ne olur?

İşte merakla beklenen yazımızı yazıyoruz. Herkes bir kablodan sadece bir televizyon bağlayabilirsiniz deyip duruyor. Ama kimse ne olacağını söylemiyor. Bir kablodan iki televizyon çalışırsa ne olur? Bir kablodan sadece bir tek televizyon çalıştırılır. İkinci televizyon için çanak antenden kablo çekmek gerekir. Üçüncü bir televizyon için yine antenden üçüncü yeni bir kabloyu çekmek gerekir. Yani evinizin içindeki borulardan tek bir tane kablonuz geliyor diye evin içerisin de bulunan bütün televizyonlara bu kablodan çekmeniz anlamına gelmez.

Evinizin diğer odaların da televizyon anten priz girişi yoksa dışardan veya evin içerisinde ki makul olan bir havalandırma boşluğundan kabloyu çekmelisiniz. Kullanmadığınız soba bacalarınız varsa bu bacalardan da çekebilirsiniz. Yalnız bacalardan çekmek en son çareniz olsun. Çünkü bacanın ağzını açtığınız da ve yukarıdan kablo gönderdiğiniz de evin içini batırma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Bir kablodan iki televizyon çalıştırırsak ne olur?

Televizyon ve uydu alıcıların tuner çıkışları 13, 18 ve 19 voltaj ile çalışır. Bu voltaj aralığı kanala göre değişkenlik sağlamaktadır. Bu voltaj sadece çıkış kısmında değildir tabii ki. Bir kablodan iki televizyon çalışırsa ne olur? Anten kablosu bağlandığı için Lnb ve merkezi uydu santraline de aynı voltajı gönderir. Sizler şayet ikinci bir televizyonu aynı kablo üzerinden ek ve paralel yapma ile birbirlerine bağlarsanız iki tane 18 volt oluşmuş olur. Bu da hem her iki televizyona, merkezi sistem girişlerine veya Lnb cihazını komple yakarak kullanılmaz hale getirebilir. Eğer merkezi uydu santraline bağlı ise kablonuz merkezi uydu santralinin adaptörünün de yanmasına veya sizin çıkış ile birlikte diğer dairelere giden her hangi bir kişinin de çıkış sinyalinin bir daha alınmamasına yani bozmasına neden olabilir. Bu yazdığımız konuyu tek kablodan iki televizyon çalışır mı diye soranlar için de hazırlanmıştır.

Bu saydığımız arızalar problemli olmayan ve bağlanan her iki televizyonun kaliteli olduğunuz varsayarsak bu hatalar oluşur. Yalnız bozuk olan ve sık sık yere düşürdüğünüz eski cihazları bağlarsanız bu cihazların elektrik aksamın da kesinlikle hatalar olduğunu unutmayın. Yani demek istediğimiz şudur. Normal bir televizyon 13 – 18 Volt enerji verdiğini düşünürsek çocukların sıklıkla yere düşürdüğü cihazın yaklaşık olarak 45 – 55 volt aralığı bir enerji yapma ihtimali vardır. Bu değer düşebilir ve hatta bir insanı elektrik akımına sürükleyecek kadar daha tehlikeli bir şekilde yükselebilir. Böyle bir durumda ek bağlantı yerlerindeki bağladığınız kablonun yanmasına yani alev almasına neden olabilir.

Bir kablodan iki televizyon çalışması tehlikeli mi?

Bir kablodan iki televizyon çalışması tehlikeli mi? Evet bazı durumlar da ölümcülde olabilir. Bir örnek verelim isterseniz. Yukarıda bahsettiğimiz bozuk uydu alıcıları ile durumun ne kadar ciddi olduğunuz anlatmıştık. Bu cihazlara sahip olduğunuz zaman ve anten hatası için çatıya Lnb tamirini yapmak isteyen bir uydu antencinin yukarıda olduğunu ve ufaktan bir yağmur yağdığını düşünelim. Uyducu Lnb bağlı olan bütün kabloları söküp yeni bir lnb ye takmak istediğin de evinizdeki yüksek akımın elleri ıslak olan uydu servisi elemanını çarpabilir. Hatta bu durum ile karşılaşan birkaç kişi vardır. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka hem kendi sağlığınız, hem cihazlarınızın uzun süre kullanılması ve hem de servise gelen servis elemanlarının sağlığı açısından her bir televizyona birer tane kablo çekmeniz daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94