Buzdolabı Servisi

Buzdolabının Altı Neden Soğutmaz? – Buzdolabı Arızaları

Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor

Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor problemi son nesil cihazlarda bile zaman zaman yaşanan bir problemdir. Cihazınızın eski sistem ya da yorgun olmasıyla alakalı olmayabilir. Buzdolabının üstü yeterli derecede soğuttuğu halde, altı soğutma işlemi yapmıyorsa bir problemin habercisidir.

Buzdolapları dünya genelinde en çok kullanılan beyaz eşyalar arasında yer aldığı için gelişim bakımından da epey ileride gidiyor. Gelişmiş ve komplike bir yapıya sahip olan buzdolapları herhangi bir bölmesinin arızalanması sebebiyle bile belli bölgelere soğuk hava taşımayı yani soğutmayı bırakabilir. Bu önemli arızalar mutlaka profesyonel beyaz eşya servisi tarafından yapılması gerekir.

Buzdolabının Altı Neden Soğutmaz?

Eğer sizlerde Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor diyorsanız öncelikle bunun arkasından bir çok neden çıkabileceğini belirtmek istiyoruz. Tabi her şeyden önce bazı kontroller yapılarak arıza mı yoksa aksaklık mı olduğunu ya da sistemsel bir karışıklık mı olduğunu bilmemiz belirlememiz gerekiyor.

 • Buzdolabınızın üst kapağı için optimize edilmiş buton çalışıyor mu?
 • Makinenin soğutmadan sorumlu parçası defrost rezistansı çalışır durumda mı?
 • Soğuk havayı içeriye ve ilgili bölümlere taşıyan soğuk hava kanalları tıkalı mı?
 • buzluktaki rezistanslar tam olarak çalışıyor mu?
 • Buzdolabı kapı lastiği sağlam mı ve kapı aralık kalıyor mu?
 • Buzluk buz erime kanalı açık mı?

Soğutma Sorunu Olan Buzdolabınız İçin Çözümler

 • Öncelikle üst kapak butonundan şüpheniz var ise butonu deneyerek çalışıp çalışmadığını test ediniz. Çalışmıyorsa bir sonraki adımları kontrol edebilirsiniz.
 • Buzdolabı gazı eksik ise buzdolabın üstü soğutur altı soğutmaz.
 • Buzluk ara bölme rezistansı da arızalı olabilir. Kanal tamamen buz ile dolduğu için alta soğuk hava inmez.
 • Buzdolabı motoru zayıf hava basıyorsa da aynı şekilde üstü soğutur altı soğutmaz.
 • Bu parçanın çalışır durumda olup olmadığını test etmek aslında yetkili servisimizin yapacağı işlemler arasında yer almaktadır. Bu aksamlar bilgisiz ve tecrübesiz insanlar tarafından müdahale edilmemesi daha doğru olan aksamlardır.
 • Soğuk Hava kanallarının çalışıp çalışmadığını makine çalışır durumdayken gelen hava gücünden anlayabiliriz.

Not: Buzdolabınız da bu tarz bir sorun var ve sizin bu konularda pek bilginiz yoksa buzdolabı tamiri yetkili servisi ile iletişime geçerek makinenizi kontrol ve gerekirse tamir ettirmeniz sizin için daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Buzdolabı Soğutma Arızaları
Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor Sorunu

Buzdolabının Soğukluk Ayarı Kontrolü

Makineniz içerisinde yer alan ayar kontrol butonu ile dolabınızın soğukluk ayarını ve ne kadar süre çalışacağını siz belirleyebilirsiniz. Bu ayarın bulunduğunuz mevsim ve iklim koşullarına uygun olarak seçildiğine dikkat ediniz.

Örneğin : Ağustos ayında kışlık modu kullanmaya devam ederseniz makineniz daha az soğutma yapacağı için bütün gücünü buzluk kısmına harcayacaktır ve diğer kısım çok az bir soğutma işlemi görecektir.

Eğer makineniz doğru ayarda olduğu halde Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor probleminden şikayetçiyseniz sizlere uzman kadromuz ve tecrübemiz ile sorunsuz bir hizmet ve tavsiyeler vermeye hazırız.

Buzdolabı tamiri sadece buzdolabı tamircisi tarafından yapılması gerekir. Bu nedenle Buzdolabı tamiri yapmak bir ustalık gerektirdiği gibi aynı zaman uygun fiyat ve güvenilirlik konusu da çok önemlidir.

Müşterilerimizin yıllardır, buzdolabı tamircisi arayanları bize yönlendirmesi, bizimle tanıştırması sonucu yüzlerce mutlu ve memnun müşteri portföyü oluşturmuş bulunmaktayız.

Google da yaptığınız buzdolabı arızaları aramalarından sonuç alamadıysanız sizlere bir telefon kadar yakınız.

Bizimle İletişime Geçerek Hızlı Çözüm Bulun

Bizler sizlerin makinelerinizi, arızalı buzdolaplarınızı kendi malımız gibi görerek yaklaşıyor ve sizleri kendimizden ayırt etmeden uygun fiyat ve en uygun çözümü sunuyoruz. Sizlerde bu hizmetten yararlanmak isterseniz 0532 525 52 94 bizi bu numaradan arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan çamaşır makinesi sıkma yapmıyor sorunu ve çözümü isimli makalemize göz atınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94