Uydu Servisi

Çanak antenden neden sinyal gelmez

Bugün sizlere Çanak antenden neden sinyal gelmez hatası ile ilgili birkaç bildiğimiz sözlerden bahsedeceğiz. En basit diye bilinen mesleklerden tutun da çok zor olan ve ölüm tehlikesi olan işlerde bile uzmanlık gerektiren yönleri mutlaka vardır. Pek kimsenin beğenmediği sevmediği yapmadan çekindiği meslekler bile uzmanlık hâklini almaktadır. Bu nedenle bir çanak anten ayarını bile ayarlarken profesyonel olarak yardım almalısınız. Size her ne kadar basit gibi görünse de kendiniz eğer tam manası ile bu işi yapmıyorsanız anten ayarlanın da çok zor olduğunu kendiniz yapmaya karar verdiğiniz anda göreceksiniz.

Çanak antenin doğru yönde olup olmadığı konusunda uzman ekiplerce yardım almaya gerek duymadan kendim yapacağım diyorsanız, dilerseniz sizlere birkaç ipucu verebiliriz. Anteni bir şekil de ayarladınız ve hazır olarak aldığınız uydu kablosunu uydu cihazının ve televizyonu ayarladınız. Fakat az önce ayarladığınız antenden sinyal bir türlü televizyona gelmemektedir. Çanak antenden neden sinyal gelmez yazı alttaki alt kategoriler ile devam etmektedir.

Anten kablosunu kontrol ediniz.

Anten kabloları çok kolay bozulan cisimlerdir. Az önce çalışan kablo şu anda çalışmayabilir. Buna şaşırmamak gerekir. Elinizde başka kablo varda denemek için onu kullanın. Eğer yoksa boyutunu ölçerek aynı metrajdan bir metre daha uzun olmak üzere uydu kablosu satın alın. Uçlarını doğru bir şekil de yaparak artı eksilerin birbirlerine değmemesine dikkat edin.

Uydu cihazını kontrol ediniz.

Çanak antenden neden sinyal gelmez? Uydu alıcınızın ayarlar menüsüne girerek Lnb ayarlarını kontrol ediniz. Diseqc seçeneğinin açık olmasına ve 1 ya da a seçili olmasına özen gösterin. Uydu kanallarınızın güncel olmasına dikkat edin. Eğer güncel olup olmadıpını bilmiyorsanız internetten bir kanalın güncel frekansını alarak uydu cihazında ki kanal ile birebir uyup uymadığını kontrol edin. Bir numara ile geri olmasına önemli değildir. Bazı cihazlarda 12.052 olan frekans 12053 olabilir. Bu önemli değildir.

Diseqc anahtarı kullanıyorsanız kontrol ediniz.

Fabrika hatası olan bir cihaz ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle diseqc iptal edip bir de düz bağlantı olarak denemenizi tavsiye ederim. Eğer böyle çalışıyorsa diseqc numaralarını kontrol ederek takmalısınız.

Çanak antenin önünde bina var

Büyük kentler de yaşamın ne kadar zorlaştığını anlamak için Çanak antenin önünde bina var sorunu ile karşı karşıya kalanlara sormak gerekiyor. Çanak anteninizin her hangi bir sinyal sorunu olmazken birden televizyon da yavaş yavaş bazı kanallar da sinyalin gittiğini ve bir müddet sonra hiçbir kanalın çekmediğini fark ettiğiniz de uydu servisi firmalarını aramadan kapıya çıkarak yakınlarınız da yüksek katlı binaların inşaatının yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Hemen yanınıza veya uzakta bile olsa 20- 25 katlı bir binanın yapıldığını görüyorsanız öncelikle bu binanın yükselmesinin sona ermesini veya kaç kata kadar daha çıkacağını öğrenmeniz gerekir. Çünkü inşaat başlar başlamaz veya 10 katlı hale geldiğin de uydu servisi elemanlarını çağırarak farklı bir yere montaj yaptırsanız bile tekrardan üzerine kat çıkılması halinde uyducuya verdiğiniz para boşa gidecektir.

Sizlere birkaç önerimiz var. Pekiyi ne yapmalı?

  • Çanak antenin önünde bina var ve sizin apartman da çekmiyorsa evin sağ veya sol tarafın binayı kurtarıp kurtarmadığını inceleyin. Yüksek ve geniş bir bina yapılmasın halin de işiniz daha da zorlaşacağına emin olabilirsiniz.
  • Binanızın sağ tarafın da veya sol tarafındaki apartmanların çanak anteniniz etkilemeyecek kadar farklı bir yer cephesi varsa o binadan rica ederek çanak anteninizin onların çatısına montaj yaptırılmasını isteyebilirsiniz.
  • Merkezi uydu santrali kullanıyorsanız santralin yerini değiştirmeden tek bir tane çanak anteni komşunun evine montaj yaptırıp 4 adet santral kablosunu santrale kadar çektirebilirsiniz. Yalnız böyle bir durum da Uydu servisinden gelen kişilerden yeni kablo çektirmelerini, anten kırık dökük ise sıfır kaliteli anten almanızı ve montajı yapacak kişilerin daha dikkatli, kaliteli montaj yapmaları konusun da ricada bulunabilirsiniz.
  • Komşu anteni çekmiyorsa ve Türksat kablo tv yayını binanız da mahalleniz de yoksa Digitürk veta Tivibu platformalarına üye olabilirsiniz. Digitürk üyeliğiniz sayesinde 7 derece de bulunan Eutelsat7e uydusuna kolaylıkla bağlanabilirsiniz. Tivibu üyeliği sayesin de çok daha ucuza internet ile çalışan uydu alıcısı ile yayınları alabilmeniz mümkün.

Bu konu hakkında içinden çıkamadığınız her hangi bir durum varsa bizlere arayarak ücretsiz bir şekil de danışmak hizmetimizi

Çanak anten tamiri ve anten ayarlama

Bizler her ne konu da olursa olsun teknik servis çağırmadan önce bozulan malzemenin ille de sağını solunu kurcalar ve yapamadığımız zaman teknik servis çağırırız. Bunların en başın da elektronik malzemeler gelir. Çanak anten tamiri için uydu servisleri ile anlaşma yapmadan önce yapılması ve bakılması gereken yerlere güzelce kontrol eder ve bazen de işimiz yaver gittiği de olabiliyor. Ama bu durum bazen de bizim lehimize dönüp daha fazla masraf çıkararak 40 TL bir ücret ödememiz gerekirken 150 TL verebiliyoruz. 

Çanak anten tamiri

Bu sorunlarla karşılaşmamak için en güzel yanı kendimiz bir ön kontrol yaparak işi ele alabilir ama anten ile ve uydu cihazının ayarları ile oynamadan küçük bir göz gezdirebiliriz. Antenler hemen yamulan bir esnekliğe sahiplerdir. Bunlar esnetildiği zaman gözle görülmeyecek derece de antenin ortasın da yamulmalar oluşabilir.

Anten tamirlerini yapan kişiler tarafından bakıldığın da anlaşılabilmektedir. Kendiniz bu yamulmayı bozulmayı göremeyebilirsiniz. Anten ayarlama işlemi için gelen uydu servisi arkadaşlarımızın bir bakışta zaten anten mi bozuk yoksa çanak anten mi yamuk olduğunu hemen anlarlar. Çanak anten tamiri yaptırmak istediğiniz de telefon numaralarımızı aramanız işinizin daha erken bitmesine yardımcı olacaktır.

Uydu anten ayarlama

Anten ayarlama ve sinyalin gitme sorunları arasın da mevsimsel değişiklikler vardır. Kış ayların da genel de antenlerin bozulması, lnb bozulması ve anten kablosu kopması gibi sorunlar oluşur. Ayrıca merkezi uydu santrali kullanıyorsanız sıklıkla meydana gelen olayların başın da adaptör güç kaynağının da bozulduğu sorunları ile de karşı karşıya kalabiliyoruz. Çanak anten tamiri yapmada önce güvenlik tedbirlerini ele almanız gerekir. Amatör olarak kendi anteninizi yapabilmek için yükseklik korkunuzun olmaması, antenin ulaşılabilir bir yerde olması gerekir. Yalnız ne olursa olsun hiçbir şey can güvenliğinizden daha önemli olmadığı için bunu bu işi yapanlara emanet etmeniz konusun da sizlere dost tavsiyesi vermek istiyoruz.

Uydu kurulumu kanal ayarlama nasıl yapılır?

Çanak antenlerin geçmişten günümüzdeki serüveni 20 yıla dayanıyor. Bu süre için de analog ve dijital sistemler olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Eskiye nazaran çok daha kullanışlı ve güzel bir yapıya sahip olan uydular türksat 4a ile çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahip oldular. Bu nedenle uydu kurulumu ve çanak anten kurulumu biraz daha zorlaşmaya başlamış oldu.

Uydu kurulumu yapabilmeniz için televizyonunuzun menü kısmını iyice bir incelemeniz gerekir. Kullanma talimatı mevcut olan cihazlar da lütfen önce kitapçığı inceleyiniz. Birçok televizyon birbirlerinin menülerini kullanmakta ve bir ünlü markanın 5 – 6 tane alt markası da olduğundan sadece bir markanın uydu kurulumu ile ilgili ayarlarını öğrenirseniz diğer televizyonları da yapabilirsiniz demektir. Kendi içinden uydulu olan televizyonlar diğer uydu cihazlarına göre daha karmaşıktırlar. Bunlara kanal yüklemek zordur. Bunun televizyon seçimi yaparken menüsünü ayarlayabildiğiniz markaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bir televizyonun satılıp satılmamasında ki etkenlerden biride kesinlikle menü yazılımıdır.

Burada anlatacağımız kanal ayarlama ve taktiği genel de bütün televizyonlar ve uydu cihazları için geçerlidir. Kumandanızdan menü – Setting tuşuna basınız. Ardından kanal kurulumu kanal yükleme veya kurulum yazan yere tıklayınız. Televizyonunuzu ilk defa kullanıyorsanız uydu kurulumu yapmanız gerekebilir. Bunun için de anten ayarları veya uydu ayarları kısmına giriş yapınız.

Tp ekle kısmından türksat şebeke arama frekansını ekleyebilir ve burada otomatik olarak bütün kanalları indirebilirsiniz. Kanal arama kısmından da otomatik arama kısmından ağ aramasını gerçekleştirerek kanal aramasını yapabilirsiniz.

Otomatik arama yaparken çok az sayıda kanal ekleniyorsa sizlere şebeke aramayı öneriyoruz. O zaman tp ekle kısmından 12380 – V Dikey – 27500 frekanslarını ekleyerek şebeke arama yapabilirsiniz. Unutmayın uydu kurulumu yapabilmeniz için çanak anten ayarı iyi yapılmış olması gerekir. 

Balkonda çanak anten çeker mi?

Genellikle çatı katına çıkılamadığı zaman Balkonda çanak anten çeker mi diye araştırmalar yapılır. Bu gibi durumlar da öncelikle montaj yapılacak yerin çatı olması gerektiğini unutmayın. Evlerin dış yüzeyin de montajı yapılan çanak antenler bir süre dış cephe mantolama yaparken sökülebilir ve bir daha da şayet kira da oturuyorsanız ev sahibi tarafından bir yasak getirilebilir. Ayrıca balkondaki antenlerin üzerine üst komşunuzdan gelecek her hangi bir tehlikeye karşı da kesinlikle korumasız olacaktır. Üst kattan halı düşmesi, çamaşır, yorgan ve saksı gibi çizimlerin antenin üzerinde düşme riski oldukça yüksektir. Böyle bir durumda hem anten ayarınız bozulacak, bazen anten ayağı yerinden sökülecek ve bazen de antenin çok fazla yamulmasına sebebiyet vereceği için komple çanak anten değişimi de yapılabilir. Ayrıca kar yağışların da evin saçakların da toplanan karın düşmesi sonucu anteniniz parçalanabilir. Eğer gerçekten de çatıda oturan kişiler anten kurulmasına izin vermiyorsa, yöneticinizle sorunlar yapıyorsanız balkon ve yan duvarlara montaj yapmakta özgürsünüz. Çatı ya ve ya gerçek anlamda çanak montajı yapılması gereken yerlere izin vermeyen kişilerin sizlere nereye montaj yapılacağını da sunması gerekir.

Balkonda çanak anten çeker mi diye yer tespiti için birkaç adım izleyebilirsiniz. Balkona veya evin camından dışarıya doğru bakınız. Namaz kılarken dosdoğru olarak yöneldiğiniz cephe sizin Türksat42e yörüngenizdir. Yani Türk kanalları, tivibu, d-smart, digitürk Platformlarının yayın alacağı uydu anlamına gelir. Balkon ve cam tarafına doğru yönelerek namaz kılıyorsanız şanlısınız demektir. Çünkü anten kurulması için doğru cepheye sahipsiniz. Şayet tam ters olarak namaz kılınıyorsa veya dönülen yer de karşınızda çok yakın binalar varsa maalesef uydu montajın yapılamamaktadır.

2. bir seçenek şöyle. Balkonda çanak anten çeker mi merakınızın giderilmesi için pencereden dışarıya doğru bakın. Sizinle aynı cepheyi kullanan binaların yan duvarların anten olup olmadığına bakın. Anten varsa hangi anten olduğunu inceleyin. Evin karşı tarafında da anten varsa demek oluyor ki bir cephe türksat42e uydusunu almakta diğer bir cephe de gün batımına doğru dönerek Digitürk yayınlarının alınması veya hodbird yayınları için montaj yapılan yer demektir. Ayrıntılı ve daha detaylı olarak bilgiye sahip olmak için İstanbul Avrupa yakasın da ikamet ediyorsanız bizleri arayarak Balkonda çanak anten çeker mi diye bilgi alışverişin de bulunabilir ve uydu montajı için randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94