Uydu Servisi

Farklı çanak antenleri tek uydu alıcısına nasıl bağlarız?

Müstakil evi olanlar, yeri müsait olan ve farklı çanak antenleri izlemek izleyenler Farklı çanak antenleri tek uydu alıcısına nasıl bağlarız? Sorusunu bizlere yönelttiklerinden dolayı böyle bir makale yazmak isteriz. Çanak antenler sadece Türksat veya digitürkten ibaret değildir. Avrupa çanak anteni, Astra, Hodbird, Arabsat, nilesat ve sirius gibi uydular Türkiye’de en çok kullanılan çanak anten yönleridir.

Bu çanak antenlerin kurulumlarını bizler daha öncesinde farklı makalelerimiz de dile getirmiştik. İsterseniz bu daha önceden yazmış olduğumuz makalelerimize göz atabilir ve sonrasında aklınızda yarım kalan bir sorun varsa bu sayfamıza geri dönerek te cevabını arayabilirsiniz.

İPUCU: Çanak anten ayarı ve uydu montajı için buradan destek alabilirsiniz.

Farklı çanak antenleri tek uydu alıcısına bağlamak için ihtiyaç duyduğunuz sadece bir diseqc ve kısa kısa kablolar olacaktır. Başka hiçbir malzemeye gerek kalmadan birden fazla çanak anteni tek bir yerde birleştirebileceksiniz.

Farklı çanak antenleri birbirine bağlamak

Farkli canak antenleri tek uydu alicisina nasil baglariz1
Farklı çanak antenleri tek uydu alıcısına nasıl bağlarız

Çanak antenlerin çok olması bu antenlerin her birine anten kablosunu eve çekmeniz gerekmez. Birden fazla çanak anten kullanıyorsanız bu antenleri tek bir kablo da ve hatta tek bir alıcısında birleştirebilirsiniz. Burada çanak antenlerin kurumlarını ve sinyal bulma aşamalarını anlatmayacağız. Bunun için Çanak anten ayarlama isimli makalemize yani buradan sinyalin nasıl bulunacağını ve çanak anten kurulumlarını izleyebilirsiniz. Anlatıldığı üzere antenlerin hazır olduğunu var sayarsak gerekli olan malzemeler sadece çanak antenlerin kablolarını tek bir yerden toplamak için yeteri kadar kablo, f konnektör ve diseqc yeterli olacaktır.

Diseqc bir yerde duracak ve daha önceden hazır ettiğiniz çanak antenleri tek bir yerde toplamak için her bir antenin ucuna f konnektörü bağlayıp diseqc koymak istediğiniz yere getirerek kablonuzu hazırlamak olacak. Burada 4 tane çanak anteniniz var diyelim. Teknik destek almak isterseniz İstanbul uydu servisi sayfasına göz atabilirsiniz.

Diseqc sıralaması nasıl yapılır?

Farkli canak antenleri tek uydu alicisina nasil baglariz2 1

Bu antenler Türksat42E, Hodbird13, Astra19E, Eutelsat7E olduğunu var sayalım. Şimdi uydu alıcıları ve kendinden uydulu televizyonların tamamı Türksat için 1 diseqc ve hodbird için 2 çıkış olarak diseqc ayarı yapılmıştır. Buna göre sizler çanak antenlerin her birini sıralama ile yapmalı ve dilerseniz unutmamak için hangi çanak anteni hangi diseqc çıkışına taktıysanız bunu unutmamak için not alabilirsiniz. Nede olsa Not almak Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed S.A.V bir hadisidir. Farklı çanak antenleri tek uydu alıcısın de birliştirmek için ilk önce Türksat42e olan çanak anten, diseqc yazan yerin 1 numaralı çıkışına takınız. Ardından Hodbird13E çanağını 2 numaralı yere, Eutelsat7e çanağını 3 numaraya ve geri kalan astra çanağını da 4 numaralı yazan yere takınız.

Çanak antenleri birbirine bağlamak için sıralama

  1. Numaralı diseqc: Türksat
  2. Numaralı diseqc: Hodbird
  3. Numaralı diseqc: Eutelsat (Digitürk)
  4. Numaralı diseqc: Astra

Uydu cihazında kanal arama

Şimdi sizler Farklı çanak antenleri tek uydu cihazının basit olan yerini yaptınız. Eve geçerek televizyonunuz kendinden uydulu bir televizyonsa anten ayarları kısmından diseqc yazan yere gelerek uydu listesinde yukarıda yaptığınız sıralamanın aynısını burada her bir uyduya yaparak kayıt etmelisiniz. Normal uydu alıcılarında da bu işlem böyledir. En son olarak kanal taramasını yapıp izlemeye başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94