loader

Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir


Çanak antenlerin sinyallerin düşük gelmesi beraberinde birçok problemi de getirir. Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir ve uydu sinyali yükseltilmesi nasıl yapılır ya da ben yapamıyorum diyorsanız sizler için bir konu yazmaya karar verdik.

 Sizler de evleriniz de uydu sinyalinin az olmasından şikayetçiyseniz o zaman bu konumuzu mutlaka okumalısınız.

Uydu sinyali neden yükseltilmeli?

Çanak antenin lnb uç kısmına iletmiş olduğu sinyalin yüksek derece güzel olması gerekir. Bazı digital ücretli platformlar için sinyal kalitesinin yğksek olması gerekir. Çünkü digital yayın veren kuruluşlar sinyalin alınması konusunda merkeze bağlı olan frekansların mutlaka çok olması gerekir. Yoksa sizler her ne kadar normal uydu alıcısında güzel sinyal almamanıza rağmen yine de kanalların çekebileceğini görmüş olsanız da d-smart, tivibu ve digitürk için aynı şeyi söylemek maalesef mümkün değil.

Uydu sinyali kalitesi yükseltilmesi nasıl yapılır?

Şimdi öncelikle şunu bilmelisiniz? Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir veya neden yükseltmek istiyorsunuz? Sinyal seviyesi yükseltilmeyene kadar sinyal kalitesi de yükselmez. Çok uzun kablo kullanıyorsanız sinyal seviyesinin çok az olarak geldiğini görüyor olabilirsiniz. Ama sinyal seviyesi sıfırlara inmediği sürece sinyal seviyene göstergesinin hiçbir önemi yok. Yeter ki sinyal kalitesi yüksek olsun.

Sinyal seviyesi ve kalitesinde de aynı şekilde düşüklük varsa o zaman da mutlaka sinyal seviyesi ve en azından kalitesinin yükseltilmesi için çalışmalar yapmalısınız.

Lnb ince ayarlama yapın

Çanak antenin ucunda kablonun bağlandığı cihazın adın lnbdir. Bu cihaz çanak antenden alınan sinyali toplayarak receiver veya uydulu televizyonunuza gönderir. Bunun görevini anladıktan sonra her bir uydunun da lnb yönü vardır. Bu lnb yönü bazen dik olarak aşağıya, veren sol tarafa az veya çok olarak çevrilmiş ve bezen de sağ tarafa doğru hafifçe çevrilmiş olarak görebilirsiniz.

Lnb yönü az veya çok fazla yanlış yapıldıysa o zaman sinyal kalitesinde uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir ile ilgili sebebiyet yaşıyorsunuz demektir. Eliniz ile lnb yi hafifçe çok az bir hareket ile sağ tarafa doğru veya sol tarafa doğru çevirin. Biri de televizyondan sinyal kalitesinin az olan bir kanal da sinyal seviyesine baksın.

Telefon ile görüşme sağlayarak yükselmesi durumun da sinyal kalitesinin tam olarak yüksek bir yere gelmesi ile işleminizi yaptınız ve uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir konusuna iyice hakimsiniz demektir. Yapamadığınız konuları bizlere sitemizin yardım bölümünde yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 

 

Diger haberler

Tivibu kanal kurulum uydu arama frekansı
Normal türksat çanak ile beINsport digiturk izlemek
Binada digitürk Eutelsat7 anteni var mı yok mu nasıl anlarım?
Kral tv müzik kanalı kapanıyor
Çanak anten ince ayarı nasıl yapılır?
Gaziosmanpaşa tv montajı ve kurulum servisi
Meltem tv Hd frekansı 2019
Lnb içine su girmesi
360 tv yeni frekans bilgileri
İstanbul’da 50 radyo kanalı kapanacak