loader

Uydu sinyal kalitesi kaç olmalı


Uydu sinyalleri bazı kanallar da çok ve bazılarında da az göstermektedir. Uydu sinyal kalitesi kaç olmalı ve kaç oran yeterli olur? Bunun için çanak anteni siz mi ayarlayacaksınız

Yoksa bir anten servisi bulup onlara mı ayarlayacaksınız? Eğer kendiniz ayarlayacaksanız Türksatta ilk önce en zayıf ve en güçlü olan sinyalleri tespit edip birbirinden ayırmalısınız. Yani çanak anten ayarlamasını yaptığınız da ilk önce yüksek olan sinyal ile uydu yönünü bulacak ve ardında da zayıf olan sinyal ile de yüksek sinyal seviyesini bulacaksınız.

Sinyal seviyesine nereden bakılmalı?

Bİr uydu firması tarafından ayarlanan çanak antenler de uydu sinyal kalitesi kaç olmalı diye tereddüt yaşıyorsanız o zaman kanallarınızda bazı sorunlar yaşanıyor demektir. Bunun için araştırma yapıp adamların gerçek anlamda doğru yapıp yapmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Şimdi, bazı uydu alıcıları veya dahili televizyonlar da sinyal oranını ölçmek yeterli olmayabilir. Sizler uydu sinyal kalitesi kaç olmalı diye merak edip sinyal seviyesini gösteren paneli açtığınızda çok yüksek olan sinyali azda görme ihtimaliniz var.

sinyal seviye ve kalitesini televizyonda görmek

Bundan dolayı mesela bazı lnb modelleri çok yüksek sinyal seviyesi ve kalitesine sahip olmalarına rağmen sinyalin az geldiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde farklı ve yeni bir lnb takıldığı zaman da hiç anten ayarı bile oynamasanız bile sinyal seviyesinde ani yükselme yaşanabilmektedir. Özellikle piyasa da olan 1 tane kendinden uydulu televizyon markası var ki, bu markada sizler kanal taramasını yaptığınız da sinyal seviyesini 30 ve kalitesinide 35 göstermektedir. Yalnız bu frekansta ve bu sinyal gücünde kanalların hepsini de göstermektedir. Hem de HD olan kanalları bu oranda problemsiz göstermektedir. Normal şartlar da bir uydu cihazın böyle düşük olan bir frekans derecesinde hiçbir şekilde kanalları çekemez. En başta da dediğimiz gibi. Sizler şayet uydu alıcılara bakarak uydu sinyal kalitesi kaç olmalı diyorsanız hem kendinizi hem de eğer uydu servisleri tarafından yapıldıysa onlara haksızlık ediyor olabilirsiniz.

Uydu sinyal seviyesi kaç olmalı?

Anten kablosu uzadıkça sinyal seviyesinde azalmaların olması normaldir. Ama kalite bandından düşmenin neredeyse hiç olmaması gerekir. Az bir şey olsa da bunu kulak ardı edebilirsiniz. Eğer eviniz de anten seviyesini 10 ve üstü görüyorsanız, anten sinyal kalitesini de en 75 ve üstü olarak görüyorsanız problem yok demektir. Ama sinyal seviyesi tamamen anten yönü ile ve lnb ince ayarlama ile düzelir

 

 

Diger haberler

Golden tv frekansı
lnb yönü ve açı ayarlama
Hadımköy Hastane Mahallesi uydu servisi
Fx, Foxlife, Foxcrime sinyal yok çekmiyor
Tkgs frekansları nedir, nasıl girilir?
Tkgs ayarları nasıl yapılır
Sultançiftliği tv kurulum montaj tamir servisi
A para tv frekansı
Goldmaster uydu alıcısı fabrika ayarları şifreleri
Telefondan tv izlemek ne kadar internet yer