loader

Çanak anten ince ayarı nasıl yapılır?


Anten nasıl kurulur, çanak anten ince ayarı nasıl yapılır ve televizyon kanal ayarlamanın nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Özellikle antenlerin ince sinyal ayarlamasını çok iyi yapmanız gerekir. ince ayarı yapılmayan çanak antenlerden tam verim almanız imkansızdır.

Televizyonunuz da çekmeyen birkaç tane kanal mı var? Ya da kanallar çekiyor ama çok az yağmur yağsa bile kanallarınız sinyal yok uyarısına mı dönüyor? Bunun için çanak anten ayarını gözden geçirmeniz gerekir. Mutlaka ya çanak anten yönü ile ilgili olan ya da çok ufak dokunuşlar ile düzeltilebilen anten ayarla işini de olabilir. İzin yapmanız gerekenlerden biri de ilk olarak arızanın nereden kaynaklandığını bulmaktır. Onun için çanak anten ince ayar yapılması gerekir.

Çanak antene ince ayar yapılması

Çanak anten ince ayar hiç çekmeyen anten için bu formül uygulanmaz. Kanallarınızın bazıları veya tümü çekiyordur ve sizler bu kanallar çok fazla gidip geliyor diyorsanız o zaman bu çanak anten ince ayarlama ile sinyal kalitesinin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

çanak anten ince ayar

Elinizde bir sinyal bulucu cihaz varsa o cihaz ile yapmanız çok daha iyi olur. Sinyal bulucu yoksa yanınızda o zaman televizyonun sinyalinin göründüğü bir yerde bekleyin. Bir gözünüz televizyonun sinyal seviyesinde olsun. Çanak anteni çok hafif bir şekilde sağ tarafa doğru esnetin. Sinyal seviyesi düşerse diğer tarafa doğru esnetin. Sinyal seviyesi artarsa o zaman vidaları hafifçe açarak bu tarafa doğru anteni çevirmeniz gerekir. az önceki gibi sinyal düşerse ve yükselmezse o zaman buradan çanak anten uydu ince ayarını yapamazsınız.

Şimdi de çanak anteni yukarı doğru esnetin ve aşağıya doğru esnetin. Eğer bir tarafta sinyal yükselmesi yaşanıyorsa o zaman vidaları açarak az önce yaptığınız gibi sinyalin yükseldiğini anladığınız anda tekrardan vidaları sıkmanız gerekir.

Yalnız unutmayın. Vidaları açarken bir önceki çanak anten pozisyonunun nasıl olduğunu unutmayın. Vidaları tamamen açmayın ve sadece çanak antenin hafif ayarının yapılmasına yetecek kadar açmanızı tavsiye ediyoruz. Elinizde uydu sinyal bulucu cihaz olmadığından dolayı çanak anten ince ayarını yapayım derken tamamen sinyali kaybedebilirsiniz.

 

 

Diger haberler

Tivibu kanal kurulum uydu arama frekansı
Normal türksat çanak ile beINsport digiturk izlemek
Binada digitürk Eutelsat7 anteni var mı yok mu nasıl anlarım?
Kral tv müzik kanalı kapanıyor
Çanak anten ince ayarı nasıl yapılır?
Gaziosmanpaşa tv montajı ve kurulum servisi
Meltem tv Hd frekansı 2019
Lnb içine su girmesi
360 tv yeni frekans bilgileri
İstanbul’da 50 radyo kanalı kapanacak