loader

Çanak anten montajı, resimli anlatım, anten kurulumu nasıl yapılır


Uydudan gelen sinyaller doğrudan çanak antene iletilmektedir. çanak antenden çanağınıza bağlı bulunan lnb ye ve oradan da uydu kablosu aracılığı ile kendinden uydulu televizyonunuza ve ya receiver uydu cihazınıza iletilmektedir. böylelikle uydu yayınlarını izleriz.

BONUS İÇERİK: Televizyon ve çanak anten sorunları ile ilgili uzman ekipten destek almak isterseniz Gaziosmanpaşa uydu servisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Merkezi sistem de  uydu sinyal yok probleminni anlatana konumuza da göz atabilirsiniz..

çanak anteni kurulumu nasıl yapılır?

çanak anteni kurulumunun ilk temel şartı çanak ayağı montaj yapılacak yerin sert ve sağlam bir yerin olmasıdır.öncelikle ağaşıda belirtmiş olduğumuz resim gibi çanak anten ayağının montajını yapıyoruz. çanak anteni kurulumu nasıl yapılır?  Bu resimde görmüş olduğunuz L ayak modelidir. çanak anteni alırken genellikle bu ayağı değilde iki koldan duvara bağlanan ayaklardan verilir. eger balkona ve ya evinizin yan duvarına çanak anteni yan olarak gelebilecek şekilde çanak anten montajı yapacaksanızbu L ayağı artı olarak almanızda büyük fayda vardır. bu ayak sayesinde çanak anteniniz duvardan uzaklaşmış olur ve çanak anten kurulumunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

çanak anteni kurulumu resimli anlatım

Bu yazıyı okuduktan sonra Çanak anten kurulumu nasıl yapılır sorusunun yanıtını mutlaka bulacaksınız. çanak anteninizin bütün parçalarını birbirine sağlam bir şekilde monte ediniz. her bir parçası dağınık bir şekilde satılan çanak anteni kurulumunu bilmiyorsanız aşağıda belirtilen resimden yardım alabilirsiniz.

çanak anteni kurulumu resimli anlatım

Çanak anten montajı resimli anlatım

çanak anteninizin bütün parçalarını topladıysanız kurulumuza geçebiliriz. sizin için gerekli olan malzemeleri elinizin altında bulundurun. küçük bir televizyonu yanınızda bulundurun. receiver uydu cihazınıza daha önceden güncel kanalların yüğklendiğine emin olun. iki ucu f konnektörle bağlanan kablonuzun bir ucunu lnb ye bir ucunu da uydu cihazınıza takınız. çevrenizdeki montajı yapılan çanak antenlere bakarak yön tahmini yapabilirsiniz. çanak anteni montajı resimli anlatım ve ya çanak anten montajı resimlerine bakabilirsiniz. resimlerde görmüş olduğunuz vidaları gevşek bırakarak çanak anteninizi sağa sola ve yukarı aşağı gibi hereketlerle televizyonunuza görüntü gelmesini sağlayın. bunu yaparkende yavaş hareketlerle yapmanız çok önemlidir. kullanmış olduğunuz receiver uydu alıcısı geç sinyali farkeden cihazlardansa çanak an teninizi hızlı bir şekilde oynatırsanız sinyali bulmanız imkansız hale gelecektir..aşağıdaki resimde gösterildiği üzere sinyali bulduğunuz anda hemen çanak anteninizi sağa sola oynatmadan vidaları karşılıklı olarak yavaşça sıkmaya başlayın.

çanak anteni kurulumu resimli anlatım

DİKKAT: Çanak anten montajı yaparken sinyali bulduğunuz anda resimde görmüş olduğunuz kırmızı boya ile işaretlenen yerleri sıkmaya başladığınız da karşılıklı olarak vidaları yavaşça sıkmanız gerekmektedir. yani vidayı bir tur döndürüp hemen karşısındaki vidayı da bir tur döndürmeniz gerekmektedir. yoksa ayarınız bozulur ve en baştan başlamanız gerekir. 

çanak anteni kurulumu resimleri

çanak anteni montajı resimleri bakmanızda fayda olacaktır.

çanak anten montajı

Eğer vidaları anlatılanın dışına çıkmadan sıktıysanız sinyal ayarınızı kaybetmeden vidaları sıkma işlemini bitirmiş olmalısınız. son olarak çanak anten montajına son vermeden önce çanak anteni lnb ince ayarını mutlaka yapmanız gerekmektedir. çanak anten ayarınız ne kadar iyi olursa olsun bu lnb ince ayarı yapmadığınız sürece kanallarınızın çoğunda sinyal yok sorunu ve kanallarda görüntü kırılması ile karşı karşıya kalacaksınız. çanak anteni kurulumu resimlerinde belirtilen bazı uyduların lnb yönlerinin nasıl olacağı konusundaki resinden destek alabilirsiniz. hangi uyduyu kuruyorsanız o uydu ayarınıda lnb yönünü doğru ayarlayınız. 

uydu yön lnb ince ayarıgaziosmanpaşa çanak anten montajı, esenler anten montajı, eyüp uydu kurulumu, sultangazi çanak montajı, bayrampaşa uydu anteni montajı işlerinizde hizmet vermekteyiz.


Bir önceki yayımlanan makalemiz de Anten ayarı nasıl yapılır? başlığı ile çanak anten ayarı yapılması, çanak montajı Hakkında Bilgiler verilmektedir.