loader

Çanak anten arızaları ve çözümleri (Sık Sorulan Sorular)


Televizyonumuzda ''sinyal yok veya yetersiz, Lütfen kabloyu kontrol ediniz'' uyarısı veriyor. 

Eğer fırtınalı , yağmurlu veya kar yağışlı bir hava değilse, çanak antenden receiver uydu alıcısına gelen kablodan, lnb çıkışlarının veya merkezi uydu santralinin çıkışının bozulmasından, Diseqc bozulması veya televizyonunuzun fabrika ayarlarına dönüp eski türksat 3a üzerinde yayın yapan televizyon kanallarına geri dönmesinden kaynaklanıyor olabilmesidir. Fırtına, yağmur ve karlı havalarda bu arıza olasılıkları genel anlamda çanak antenlerin veya kablonun arızalanmış olabilmesi ihtimalini güçlendirmektedir.

Televizyonum da '' Tuner aşırı yüklendi'' uyarısı ne anlama geliyor?

Tuner aşırı yüklen lütfen kablonuzu kontrol ediniz uyarısı genel de vestel beko arçelik grundig veya vestel televizyonlar ile aynı menüyü kullanan vestelin garantisi ile satılan ürünlerde bu uyarıyı vermektedir. genel de bu sorunun başlıca nedeni kablonun bozuk olduğunu göstermektedir. Kablonuzu göz ucuyla kontrol ederek yırtık kopma veya zedelenme gibi durumların olup olmamasını kontrol ederek uydu servisi çağırmadan önceki yapılacak ilk işlem olabilir.

Receiver uydu alıcısına elektrik gelmiyor, ışıkları yanmıyor.

Receiver veya başka bir tabir olan uydu alıcısının led gösterge ışıkları yanmıyor, elektrik gelmiyor ize öncelikle uydu kablonuzu receiver tuner girişinden sökerek bir de böyle denemenizi tavsiye ederiz. şayet uydu kablonuzu sökmenize rağmer her hangi bir ışık led ve farklı bir şey olmazsa led gösterge panelinde receiver uydu cihazınız elektrik aksamında oluşan bir nedenden dolayı bozulmuş demektir.

Receiver kapanıp açılıyor, uydu alıcısı kendini kapatıyor.

Uydu cihazınız tam açılacakken tekrardan kendini resetleyip kapatıyorsa uydu kablonuzda veya cihazınız da sorun var demektir. uydu kablonuzu tuner çıkışından sökerek denemenizi tavsiye ederiz.