loader

Uydu kurulumu kanal ayarlama nasıl yapılır?


UYDU KURULUMU

Çanak antenlerin geçmişten günümüzdeki serüveni 20 yıla dayanıyor. Bu süre için de analog ve dijital sistemler olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Eskiye nazaran çok daha kullanışlı ve güzel bir yapıya sahip olan uydular türksat 4a ile çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahip oldular. Bu nedenle uydu kurulumu ve çanak anten kurulumu biraz daha zorlaşmaya başlamış oldu.

Uydu kurulumu yapabilmeniz için televizyonunuzun menü kısmını iyice bir incelemeniz gerekir. Kullanma talimatı mevcut olan cihazlar da lütfen önce kitapçığı inceleyiniz. Birçok televizyon birbirlerinin menülerini kullanmakta ve bir ünlü markanın 5 – 6 tane alt markası da olduğundan sadece bir markanın uydu kurulumu ile ilgili ayarlarını öğrenirseniz diğer televizyonları da yapabilirsiniz demektir. Kendi içinden uydulu olan televizyonlar diğer uydu cihazlarına göre daha karmaşıktırlar. Bunlara kanal yüklemek zordur. Bunun televizyon seçimi yaparken menüsünü ayarlayabildiğiniz markaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bir televizyonun satılıp satılmamasında ki etkenlerden biride kesinlikle menü yazılımıdır.

Burada anlatacağımız kanal ayarlama ve taktiği genel de bütün televizyonlar ve uydu cihazları için geçerlidir. Kumandanızdan menü – Setting tuşuna basınız. Ardından kanal kurulumu kanal yükleme veya kurulum yazan yere tıklayınız. Televizyonunuzu ilk defa kullanıyorsanız uydu kurulumu yapmanız gerekebilir. Bunun için de anten ayarları veya uydu ayarları kısmına giriş yapınız.

Tp ekle kısmından türksat şebeke arama frekansını ekleyebilir ve burada otomatik olarak bütün kanalları indirebilirsiniz. Kanal arama kısmından da otomatik arama kısmından ağ aramasını gerçekleştirerek kanal aramasını yapabilirsiniz.

Otomatik arama yaparken çok az sayıda kanal ekleniyorsa sizlere şebeke aramayı öneriyoruz. O zaman tp ekle kısmından 12380 – V Dikey – 27500 frekanslarını ekleyerek şebeke arama yapabilirsiniz. Unutmayın uydu kurulumu yapabilmeniz için çanak anten ayarı iyi yapılmış olması gerekir.