loader

Uydu montaj elemanı


Uydu montajını yapabilmek ve bu mesleği öğrenebilmeniz için bir uydu servisi firmasın da çıraklık yapmanız gerekebilir. Bunun için uydu montaj elemanı arayan iş ilanlarına göz gezdirmeniz veya bir tanıdık vasıtasıyla iş yerine girmenizle işe ilk adımınızı atmış olacaksınız. Teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız ve çanak anten olsun, televizyon ayarlama veya inşaat sektöründen gelme olup yükseklik korkunuzun olmadığını söyleyip ilgilendiğiniz bir meslek üzerinde çalışmalarınızı sürdürmek istiyorsanız uyducu olmak tam size göre bir meslek olabilir.


Okul tatillerin de stajerlik başvurularını değerlendirerek okulunuz da geçerli bir not almak ve ilerisi için uydu montaj elemanı olabilmek adına önemli bir adımı atmış olacak ve sevdiğiniz bir iş te çalışmış olacaksınız. Kısa bir zaman içerisin de uydu montajının nasıl yapıldığını öğrenerek ilk adımı atabilir ve ustaların yanında çalışarak daima onların ne yaptığını nasıl arızaları bulduklarını, kablo tespit ederken nelere dikkat ettiklerini gözlemeyerek mesleği kolayca öğrenebilirsiniz.


Yalnız bu mesleği uzun yıllar boyunca sürdürebilmek ve iyi bir usta olabilmeniz için cihaz arılarını dikkatli bir şekil de yapmalısınız. Uydu arızaları 30’dan fazla olabilecek arıza nedeni bulunabilir. Bunları en doğru bir şekil de tespit edebilmek için çok çalışmanız gerekebilir. Yanlış tespit ile müşterinin kablosunu değiştirirseniz bir süre sonra tekrardan arıza devam etmiş olacak. Çünkü arızanın nedeni kablo olmadığı için hiçbir şey yapmamış olacak ve boşuna müşteriden hem kablo parasını hem de işçilik almış olacaksınız.


Bu nedenle tam olarak arızadan emin olamadan müdahale edilmemesi gerekir. Çok karmaşık bir sistem ile karşılaşabilirsiniz. Bu doğaldır. Bundan bir şey anlamamış ve çabanız sonuçsuz kalarak bir türlü arızayı bulamamış olabilirsiniz. Bu ayıp ve utanılacak bir durum değildir.

O esnada kafanız yerin de olmayabilir ve farklı bir şey ile beyniniz meşgul olabilir. Hemen de sorunu bilmeden bu bozuk deyip yanlış tespit etmek yerine ben sorunu anlayamadım başkasını çağırın demeniz en dürüst ve ahlak bakımından doğru olacak bir davranış olacaktır.
Unutmayın: uydu montaj elemanı olabilmek ve en iyisi olabilmek için dürüst olmalısınız.