loader

Tv kanal silme ve kanal şifreleme


Televizyondaki birçok kanal ilgimizi çekmediğinden ya da uygunsuz içerik sağladığından dolayı silme veya şifreleme gereği duyabiliriz.

Uydu alıcınız da kanal taraması yapıldığı zaman ismini bile bilmediğimiz sayısız kanalın kanal listemize yüklendiğini görürüz. Bu kanalların kaçını izliyoruz? Kaçının yayınları hoşumuza gidiyor veya kaçının yayın kuralları aile yapımıza uygun olduğu tartışılır illaki. Tv kanal silme işlemi ve kanal şifreleme için burada yazıları yaptığınız takdirde izlenmesini istemediğiniz kanalları silerseniz şifreleyebilir dilerseniz de kökten çözüm olarak görülen silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kanalları silebilmek ya da şifrelemek için birçok televizyon, uydu alıcısı aynı uygulamaya yapmaktadır. Ama yalnızca komut terimleri farklı olabilir bunu için sizler ilk önce kanalların nasıl silindiğini ve şifrelendiğini çözebilmek için kumandanızdan menü tuşuna basıp hiçbir ayar değişikliği yapmadan dikkatli bir şekilde kurcalayabilirsiniz.

Tv kanal silme nasıl yapılır?

Kumandanızın Ok tuşuna basarak altta yazan yerleri inceleyiniz. Orada sil komutu varsa sil komutunun yanında bulunan renkli tuş veya sayıya tıklayınız. Örnek vermek gerekirse

  • 1 uydu
  • 2 taşı
  • 3 sil
  • 4 favori
  • 5 tümünü işaretle
  • 6 şifrele

Ve buna benzer olacak şekil de renkli kutucuklar da bulunabilir. Bu durum da 3 numaralı tuşa basmalısınız. Ardından tv kanal silme için şifre isteyebilir. Standart olarak kullanılan şifre 0000 yani dürt tane sıfır kullanılır. Şifrenizi girdikten sonra silmek istediğiniz kanalı işaretleyiniz. Ardından menü tuşuna bastığınız da değişiklikler kaydedilsin mi uyarısı çıkınca Ok tuşuna basın ve seçilen kanalların silindiğini göreceksiniz.

Bu yöntem genel olarak birçok uydu cihazı tarafından kullanılan menü yöntemidir. Bizim televizyon da bu işlemler yok diyorsanız Menü tuşuna basın. Kanallar kısmına gelin veya kanal yöneticisi de olabilir. Bu kısmı bulduğunuz da tv kanal silme işlemini aynı anlatılan şekilde yapabilirsiniz.

Tv kanal şifreleme nasıl yapılır?

Televizyon kanallarını şifreleme işlemi aynı yukarda anlattığımız kanal silme işleminin neredeyse birebir aynısıdır. Sizler sadece anlatılan sil seçeneğinin haricin de kanal şifreleme seçeneğini bulacaksınız. İstediğiniz kanalı şifreledikten sonra kolaylıkla bilinen 4 tane sıfır olan şifreyi değiştirmeniz daha yararlı olacaktır. Yeni atayacağınız şifreyi asla unutmamalısınız. Yoksa teknik servisi çağırmak zorunda kalabilirsiniz.