loader

Merkezi uydu sistemi nedir?


Merkezi uydu sistemi nedir?

Son yıllar da binaların yeniden yapılması ve birçok yerde kentsel dönüşüm projelerinin ardından Merkezi uydu sistemi nedir sorusu sık sık sorulmaya başlandı. Merkezi uydu sistemi tek bir cihaz üzerinden bütün daireler ve bağlı bulunan televizyonların tek bir noktadan televizyon yayınlarının dağıtıldığı merkeze denir. Bu sistemler aslında şu anda çatınız da bulunan antenlerden hiçbir farkı yoktur. Sadece estetik olarak daha güzel ve daha kullanışlı olduğu için tercih edilmektedir.  Yani çanak anten sayısının 1 – 2 – 3 taneye inmesinin etkisi vardır.

Merkezi uydu sistemi Lnb farklı mıdır?

Merkezi uydu sistemi için kullanılan Lnb cihazları normal evinizde kendiniz kullandığınız Lnb türlerinden daha farklıdır. Normal olarak aynı sistem üzerinden çalışan cihazları kullanmak ve montajını yapabilmeniz için uzman olarak bu işten anlamanız gerekir. Lnb çıkışında tıpkı dürt adet çıkış bulunur. Tıpkı 4 adet televizyon için çalışan Lnb türlerine benzese de aslında sistem tamamen değişiktir. Her bir kabloyu taktığınız yer de bir tane giriş kodu bulunur. O kodun aynısı merkezi uydu santrali üzerinde de yazmaktadır. Her ikisini aynı yaptığınız takdirde sistemin çalışmaması için hiç bir neden kalmayacaktır. Merkezi uydu sistemi nedir ile ilgili yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Merkezi uydu sistemi neden tercih edilmeli?

Merkezi uydu sistemi neden tercih edilmeli sorusunun yanıtını vermek için kişiye özel cevaplar verilmesinin aksine ortak yol olan temiz ve düzenlik ile ilgili görüşmeler sunmanın yanı sıra ceple ile ilgili de duygusal düşünülebilir. Özellikle çok eskiden yapılan site tarzında ki binaların hemen hemen hiçbir tanesin de merkezi uydu santrali yoktur. Herkesin kendisine ait bir iki veya üç tane çanak anteni vardır. Bina yönetiminin almış olduğu karar doğrultusun da binanın dış yüzüne çanak anten montajının yasak olması nedeniyle herkesin çanak anteni çatıda toplanmış durumdadır. Bu tür yerler de her bir bina da yaklaşık olarak 25 tane daire vardır. Çatının üzerine baktığınız zaman çanak antenlerin yan yana dip dibe montaj yapılmasından dolayı normal bir şekil de yürümek bile artık mümkün olmayabiliyor.

Bütün bu olumsuz durum karşısın da kış ayların birçok kişinin çanak anteni bozulduğundan her bir aile tek tek uyducu çağırmak zorunda kalmaktadır. Yüksek maliyelerden kaçınmak için Merkezi uydu sistemlerini tercih etmek ayrıcalık olacaktır.