loader

Sinyal yok sorunları


Uydu sistemlerin de en sık olarak meydana gelen arızalar olarak belirtilen Sinyal yok sorunları birçok nedenden oluşur. Bunlar normal uydu sistemleri ile merkezi uydu sistemleri arasında yer alan kablolar veya farklı nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde televizyonların da çoğunlukla bozulduğuna şahit olduk. Receiver uydu alıcıları da bozulduğu zaman veya fabrika ayarlarına dönerek eski kanalların frekanslarını yüklenmesi sonucu da sinyal yok hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

sinyal-yok-sorunlari

Sinyal yok sorunları oluşturacak bazı nedenler

Televizyonunuza bağlanan uydu anten kablolarının çıkması sonucu veya arkasına bağlanan kablonun duvara baskı yapması sonucu yerinden çıkması da aynı hatalara neden olabilir.

Receiver uydu alıcınız veya televizyonunuz fabrika ayarlarına döndüğünden dolayı Diseqc ayarlarının bozulması sonucu sisteminize bağlı olarak Sinyal yok sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Çanak antenlerinizin bir şey çarpması sonucu veya hava muhalefeti yüzünden yön kaymasından kaynaklanan sorunlar oluşmuş olabilir.

Çanak antenin ön tarafına yeni yüksek bina yapılmış olabilir.

Ağaçların yanına yapmış olduğunuz antenin ön tarafındaki ağaçların büyümesi sonucu da sinyaller gidebilir.

Lnb ön tarafına küçük bir odun parçası, yaprak, fırça sapı, demir sopa gibi maddelerin Lnb kapağı ile birebir olarak temas etmesi sonucu da sinyaller gitmektedir.

Lnb aşırı elektrik yoğunluğundan, içine su girmesinden veya ön tarafında ki lnb kapağının kırılmasından kaynaklanan oksitlenme gibi nedenler ile sinyal yok kablonuzu kontrol ediniz uyarısını alabilirsiniz.,

Uydu anten kablosunun rüzgardan sallanmasından dolayı içindeki ince tellerin kopmasından kaynaklanan kablo bozulması,

Uydu anten kablosunun ek yerlerine su girmesi ile aynı şekilde böyle sorunlar ile karşılaşmanız çok doğaldır.

Merkezi uydu sistemleri kullanıyorsanız sizin eve gelen santral çıkışının bozulması, (Böyle bir durum ile karşılaşırsanız kablonuzun hangisi olduğunu tespit etmeniz zor olacaktır. Uydu servisi firmaları ile görüşme sağlayarak kablonuzu tespit etmeli ve santral de boş olan bir yere kablonuzu takmalıdır. Eğer boş yer yoksa diğer odalarınız da kullanmadığınız sinyali sağlam olan kabloyu tespit ederek diğer odanın kablosunun çıkışını değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde sadece her daireye tek bir tane kablo gidiyorsa ya kendi şahsınıza ait çanak anten taktırmalısınız ya da ek olarak merkezi uydu santrali takviyesi yapmalısınız. Sinyal yok sorunları ile ilgili bu sayfamızda ki bilgileri tek tek kontrolünü sağlayarak nedeninin ne olduğunu bulmanız mümkün.