loader

Merkezi sisteme digitürk ekleme


Merkezi uydu sistemlerinde kullanılan lnb ve adaptörlerin görevleri ve voltajları genel olarak aynıdır. Bazı modeller de 16 volt 2 amper bazıların da, 19 volt 4 amper gibi yüksek voltaj ihtiyacı hissedilen merkezi santraller de vardır. Yapı itibariyle aynı olsalar da kaç tane çanak anten bağlanacağı ve kaç tane daireye yayın verileceği konusun da birbirlerinden farklı santraller bulunmaktadır. Merkezi sisteme digitürk ekleme gibi işlemleriniz için özellikle merkezi uydu santraline bağlanacak yerin olup olmamasıdır. Genel olarak kullanılan 10/8, 10/36 gibi tabir edilen ve başında 10 olan santraller çoğunluktadır. Pekiyi 10 ne demektir. Merkezi uydu santrali 4 ayrı kablo ile çalışır. 4 tane kablo bir tane çanak anten, diğer 4 tane çıkış daha ikinci bir çanak anten, son iki tane çıkışın birine isterseniz karasal çatı anteni veya kamera bağlayabilirsiniz. Son olarak ta sat c diye tabir edilen son çıkış bulunmaktadır. O kısma da Digitürk çanak anteni bağlamak için kullanılmıştır. Yani sizler Merkezi sisteme digitürk ekleme için bu çıkışı kullanmalısınız. SAT C diye tabir edilen bir yer varsa merkezi uydu santraliniz de hemen çanak anten alıp takabilirsiniz.

Merkezi sisteme digitürk ekleme

Eğer yoksa maalesef yapacak bir şey yok. Bu arada SAT 3 olmadığı durumlar da ve sizler sadece tek bir çanak anten kullanıyorsanız SAT B kısmını yani 4 tane çıkışı bulunan 2. Çanak anten için bırakılan yere çanak anten digitürk çanağını ekleyebilirsiniz. Ama üniversal LNB den başka kullanamazsınız. Digitürk çanak antenlerin de bazı cihazlar için özel olarak MDU tip bir lnb kullanılır. Bunu kullanamazsınız yalnız.

Digitürk çanak anteni nasıl eklenir?

İlk önce çanak anten ayarını doğru bir şekilde yaptıktan sonra lnb ince ayarlamayı da mutlaka yapınız. Türksat çanak antenine göre tam tersi olarak yan durmaktadır. MDU 5 tip lnb ile bağladığınızı düşünürsek kaliteli bir uydu anten kablosu alarak bir tarafını digitürk çanak antenin ucunda olan lnb uç kısmına, diğer bir ucunu da Merkezi sisteme digitürk ekleme işlemi için özel olarak yapılan SATC olan yere kabloyu takınız. Ardından televizyon digitürk araması yaparken kendi zaten kolay kurulum da hangi çıkışta olduğunu bulmak için tek tek tarama yapmaktadır. Baktınız ki bulamadı ve tarama işlemine geçmedi, sizler gelişmiş kurulumdan diseqc seçimini 3 yaparsınız. Kolaylıklar diliyorum.