loader

Merkezi sisteme çanak ekleme


Merkezi uydu sistemleri kolaylık ve temizlik bakımından binalarımızın vaz geçilemeyen sistemleri haline gelmiştir. Birden fazla çanak anteni merkezi santrale bağlamanız o çanak antenlerden alınan yayınları tek tek diseqc aparatlar ile çoğaltma yapmadan hızlı aynı sistem üzerinden yayınlar izlenebilmektedir. Merkezi sisteme çanak ekleme ve var olan çanak anteni de sökmek için istediğiniz her türlü şeyi merkezi uydu santralin de yapabilirsiniz. Merkezi uydu sistemleri sadece tep tip ile üretilmediğinden dolayı her türlü ihtiyacınız için üretilmiş olan bu cihazlara kullanılacak anten sayısı ve dairelerin çıkış sayısı kadar üretimler gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı sizin evde kullanmış olduğunuz çanak antene kaç tane çanak anten bağlanabilir ve şu anda hali hazırda kullandığınız sisteme bağlı olan kaç adet çanak anten var bunu tespit etmelisiniz.

Merkezi uydu santraline çanak anten ekleme

Eğer Merkezi sisteme çanak ekleme işlemini kendiniz veya uydu servisi firmalarından birine yaptırmak istiyorsanız ilk önce kendiniz merkezi santrale ulaşmalı ve gerekli olan yerlere dikkatli bir şekilde bakmalısınız. Genel olarak kullanılan merkezi santraller 3 adet anten ile sınırlandırılmıştır. Bundan daha fazla eklenebilen çanak antenli sistenler de mevcuttur. Ama özel istekler olmadığı sürece bu normal olan bu sayıdaki merkezi santraller kullanılmaktadır.

Sadece Türksat42E uydusunu kullanıyorsanız buna 2 tane çanak anten daha kullanabilirsiniz. SAT A, SAT B, SAT C olarak anten giriş yerleri mevcuttur. Genel olarak kullanılan sıralamaya göre SAT A olan yere Türksat42E çanak anteni, SAT B olan anten giriş yerine, Hodbird, Astra, Azerspace46E gibi antenler eklenmekte. Son olarak SAT C olan yere de Digitürk MDU tip bir lnb ile çanak anten eklenmesi yapılmaktadır. Sizler ihtiyacınıza göre Merkezi sisteme çanak ekleme işlemini yapabilirsiniz. Yalnız unutmayın. Digitürk çanak antenini eklerseniz bunu izleyebilmeleri için mutlaka abone olunması gerekir. Çanak anteni binaya bağlamanız herkesi izleyeceği anlamına gelmemektedir.