loader

Anten kablosu ucu nasıl bağlanır resimli


Çanak anten kablosu ucu nasıl bağlanır resimli anlatım yapar mısınız diye başlayan sık sık aldığımız mesajları karşılık olarak bugün sizlere anten kablosu ucunun nasıl yapılacağını, yeni konnektörün nasıl takılacağını sizlere anlatacağız. Firmamızın Gaziosmanpaşa uydu servisi şubesinde gelen birkaç tane anten arızalarını onarmaya gittiğimiz de şöyle bazı olayların geliştiğini gördük.

anten kablosu ucu nasıl bağlanır resimli

Müşterinin televizyonu birden kesildiği zaman anten kablosunun yıpranmasından dolayı sorunun anten kablosundan olduğunu anlamış ve bir uydu servisinden anten kablosunu satın alarak kendisi çanak anten takmış ama anten uçlarının nasıl yapıldığını bilmediğinden dolayı kablo uçlarını hatalı takmış. Sorun yine de düzelmeyince bir çanak antenci çağırmak zorunda kaldıklarını çok fazla görmekteyiz.

Bizler de böyle sorunların çok olduğunu bildiğimizden dolayı anten kablosu ucu nasıl bağlanır resimli anlatacağız.

Anten kablosu ucuna konnektör nasıl takılır?

anten kablosu ucu nasıl takılır

Anten kablosu her ne kadar modelleri değişmiş olsa da yapısal itibariyle aynıdır. Anten kablosunu bir diğerinden ayıran özelliği sadece içerisinde ki alaşımlı alüminyum veya bakır saçtır.

Anten kablonuzu size yetecek miktarda satın alın. Yanınıza pense, küçük bir bıçak, konnektör ve izole bandını bulundurun. İlk önce anten kablosunu yanınızda bulunan bıçak yardımı ile yaklaşık bir buçuk santim (1.5 cm) olarak kablonun üzerinde bulunan plastiğin üzerini çizin. Daire şeklinde bıçak ile verdiğimiz ölçüde hafifçe kesin ve elinizle tutup çevirerek o kestiğiniz yeri söküp atın.

anten kablosu ucu konnektör nasıl bağlanır

Burada resimde de gördüğünüz gibi karşınıza ince kablolar çıkacak. İnce telli kablolar değil de alüminyum folyo gibi bir şey çıkarsa onu da sökün. Elinizle çekin zaten yerinden çıkar. O ince telleri resimde de görüldüğü üzere geriye doğru katlayın. Anten kablosu ucu nasıl bağlanağını veya anten kablosu konnektörünün nasıl yapılacağını gösteren bu yazımızı okurken lütfen hazırlamış olduğumuz resimlerde istifade ediniz.

Karşınıza çıkan plastiği de aynı şekilde kesip atın. Yalnız az önce kabloyu kestiğin yerin dibinden kesmeyin. 3 milim boşluk bırakarak yapın. Karşınıza kalın bakır tel çıkacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta az önce geriye doğru sardığınız ince teller iler ortada çıkan kalın telin birbirlerine değmemesini sağlamaktır. Eğer bunları birbirine değdirirseniz tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı alırsınız. Bu uyarıyı alırsanız burada geçen linki tıklayıp oradan istifade edebilirsiniz. Anten kablosu ucu nasıl bağlanır resimli anlatımımıza devam ediyoruz.

Konnektörü kablonun ucuna takın ve elinizle vida sıkar gibi çevirin. Anten kablonuz kalınsa kaonnektörün takılması esnasın parmaklarınız acıyabilir. Bu nedenle pense ile fazla sıkmadan çevirmenizi tavsiye ediyoruz. Buradaki resimde de gördüğünüz üzere konnektör takıldıktan sonra bu şekilde olacak. Çanak anten kablo ucu nasıl bağlanacağını resimli anlatan bu yazımızı okuduktan sonra sosyal medya hesaplarınız da paylaşmanızı rica ediyoruz.