loader

Sık Sorulan Sorular


''İpek Bilişim Hizmetleri'' Sizler için en çok Sık Sorulan Sorular kısmını hazırladı. Burada uydu sistemleri ile ilgili sıklıkla sorulan soruları bulabilirsiniz. Bu konu sıklıkla Sizlerin bizlere göndermiş olduğu sorulara istinaden günc ellenecektir. Bizlere sorularınızı göndermek için Bize ulaşın kısmını kullanabilirsiniz.

1. SORU: Televizyonumda Sinyal Yok Yazıyor Sorun Ne Olabilir?

1. CEVAP: Öncelikle Televizyonunuz veya kullanmış olduğunuz receiver uydu cihazınız fabrika ayarını dönüp eski frekansları yüklemiş olabilir, Bozulmuş veya tuner girişi bozulmuş olabilir, Uydu kablonuz sallantıdan dolayı bilinmeyen bir yerden kopmul olabilir, kablonuzda Ek bağlantısı varsa yani iki parçadan oluşuyorsa ek yerine su girmiş olabilir, Anteniniz bazı sebeplerden kaynaklanan sorunlar ile çanak sallanmış yerinden çıkmış sökülmüş olabilir, merkezi uydu sistemleri kullanıyorsanız çıkış yanmış olabilir, lnb bozulmuş olabilir. Bütün bunları kontrol etmeniz hem çok yorucu ve elinizde herhangi bir alet olmadan neredeyse imkansızdır. Uydu servisi firmasından yardım isteyiniz.

2. SORU: Merkezi santral de boş yer yok ne yapmalıyım?

2. CEVAP: Ek olarak ikinci bir Kaskatlı santral takabilirsiniz. Veya Masrafı kısmak adına çaytınızda bireysel çanak anten varsa lnb değişikliği yaparak kablonuzu bağlayabilirsiniz veya kendinize ait Komple bir çanak anten seti alabilirsiniz.

3. SORU: Tuner çıkışı aşırı yüklendi

3. CEVAP: Televizyonunuz da Tuner aşırı yüklendi yazısı çıkıyorsa, Kablonuz bozulmuş olabilir, Lnb bozulmuş, Televizyon veya uydu cihazı bozulmuş olabilir. Uydu teknik servis ekiplerini çağırmanızda fayda var.

4. SORU: Rüzgar ve yağmurda televizyon kanallarımız çekmiyor.

4.CEVAP: Çanak ayarlaması iyi yapılmaması, antenin yamuk darbeli veya çok eski olması, anteniniz binanıza yapmış olduğunuz çatı direğine montajı yapıldıysa direğin sallanması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. önzelikle anten direğini sağlamlaştırmanız gerekmektedir. anten çok eski ise değiştirilmeli ve binanız çok yüksek veya yüksek rüzgar olan kesimdeyse delikli çanak anten tercih etmeniz faydalı olacaktır.

5. SORU: Aynı çanak antenden iki kablo iniyor. biri çalışırken diğeri çalışmıyor sorun ne olabilir?

5. CEVAP: Aynı çanak antenden kablolar iniyorsa çalışmayan televizyonun kablosu, receiver uydu cihazı, kendinden uydulu televizyonu veya lnb bozuk olabilir. yanlış tespitler ve daha fazla masraftan kaçınmak adına uydu servis hizmetlerini aramanız en doğru olandır.

6. SORU: Tek kablodan iki televizyon (Receiver uydu cihazı) çalışır mı?

6. CEVAP: Çanak antenden veya merkezi uydu santralinden gelen tek kablodan yalnızca bir tek televizyon çalıştırabilirsiniz. ek aparat takarak kabloyu iki bölmeniz durumun da her iki televizyon da bir çok kanal çekmez. bir kanal birinde varsa diğerinde olmayabilir. Böyle kullanmaya devam ederseniz televizyonların tuner çıkışları veya receiver uydu alıcıların yanmasına bozulmasına patlamasına, merkezi uydu santralinin sizin eve gele çıkışın bozulmasına, santralin komple yanmasına, lnb bozulması, adaptör patlamasına neden olabilir.

7. SORU: Televizyonumun uydu cihazımın içine su girdi.

7. CEVAP: Eskimiş çürümüş olan uydu kablarının içine su girmesinden dolayı televizyon veya receiver uydu cihazınızın içine su girdiğinde cihazınızın tunar çıkışı malesef bozulmaktadır. bu arızadan dolayı servise giden cihazlar genel olarak garanti kapsaması dışındadır. Yalnız ürünün markasına göre değişebilmektedir. siz yinede şansınızı deneyerek teknik servise gönderebilirsiniz.

8. SORU: Televizyonum da ses var görüntü yok

8. CEVAP: Televizyonunuz da ses olup görüntünün olmaması durumun da uydu alıcınıza gelen hdmi veya skart kablosunu kontrol ediniz. cihaza tam olarak takılı olup olmadığını kontrol ediniz. bağlantılar doğru yapıldıysa televizyonunuzun fişini çekip tekrardan takınız. yeniden açtıktan sonra hiç bir şekilde televizyonda yazı dahil her hangi bir görümntü yoksa televizyonunuz bozulmuş anlamına gelir. garantisi devam ediyorsa teknik servisi arabilirsiniz.

9. SORU: Merkezi uydu santralinde sinyal yok.

9. CEVAP: Sinyal sorunu sadece sizin evinizde mi yoksa bütün binada mı olduğunu teyit etmeniz gerekir. Bütün bina da yoksa bir uydu servisi firması ile anlaşarak kolaylıkla arıza tespiti ve onarımı konusun da yardım isteyebilirsiniz. Sorun sadece sizin evdeyse televizyonunuzu, receiver uydu cihazınızı, uydu kablonuzu kontrol etmenizde fayda var.

10. SORU: Anten kablosunun için su geliyor. Ne yapmalıyım?

10. CEVAP: Uydu anten kablosu zamanla rüzgar, kar yağışı ve aşırı sıcaklara maruz kalarak kablonun dış yüzeyin de çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlaklar yerlerinden akan yağmur ve kar suları receiver veya televizyonunuzun içine kadar girmektedir. bundan dolayı da tuner çıkışları arızalanmakta ve bunu malesef garanti karşılamamaktadır. kullanıcı hatası olarak görünmektedir. yapmanız gereken kablonuzu bir uydu servisi tarafından değiştirilmesidir.

11. SORU: Uydu cihazımın içine su girdi.

11. CEVAP: Malesef eskimiş yırtılmış kopmuş sonradan ek yapılmış çürümüş olan uydu anten kablolarının içinden su gelmektedir. uydu cihazlarının televizyonların içine su girmektedir. Sıvı teması olan cihazlar teknik servise göre değişmektedir fakat bu durum karşısında hemen hemen hepsi aynı görüşteler. sıvı temasından dolayı cihaz garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Siz yine de dilerseniz şansınızı deneyerek yetkili servisle görüşebilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için mutlaka kablonuzu kontrol ettiriniz. en azından 6 ayda bir uydu kablosunun ucunda bulunan konnektörün içine bakın. yani kabloyu uydu cihazından sökerek içinin temiz olup olmadığı konusunda bir göz gezdirin derim.

11. SORU: Merkezi santral Lnb'sinden direk olarak televizyona kablo çeksek olur mu?

11. CEVAP: Hayır olmaz. Merkezi santral Lnb ler sadece santral uyumlu olduğundan dolayı televizyonunuz yayınları almayacaktır. 

12. Fırtınalı ve rüzgarlı günler de televizyon kanalları gidip geliyor

12. Cevap: Fırtınalı ve sizinde dediğiniz gibi rüzgarlı günler de televizyon sinyalinin gitmesi bazı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Öncelikle uydu servisi çalışanlarının keşif ve onarım için gelmesi gerekmektedir. Fırtına da antenin bağlı olduğu anten direğinin sallanması sonucumu yoksa çanak antenin eski olmasından dolayı mı sallanıyor. Bunun tespitinden sonra işlem yapılmalıdır.