loader

Resimli uydu yörüngeleri ve dereceleri


Çanak anten montaj ayağını hemen hemen eli matkap tutan herkes tarafından yapılabilir. Ama resimli uydu yörüngeleri ve dereceleri olmadan ayarlamak herkes tarafından yapılamamaktadır. Resimli uydu yörüngeleri bu sayfamızda belirtilmiştir. Sizler de bu resimlere bakarak az çok hangi uydunun tam olarak nerede olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Uydu yörüngeleri bir uyducu işin her ne kadar kolay olsa da bazı durumlarda en profesyonel olan uydu servisleri tarafından bile zar zor ayarlanmaktadır. Bunun nedeni çanak anten ayağının montajını yaparken kullanılan ayak borusunun yamuk takılmasından kaynaklanan anten yönü değişmesi ile gerçekleşir.

Yani sizler her ne kadar yörüngeyi tam olarak bilmiş olsanız bile elinizdeki çanak antenin yamuk olması, anten borusunun yan ve yamuk takılmış olması sizin yörüngeyi bulmak için farklı ve tamamen ters bir açıdan arama yaparken kendinizi bulabilirsiniz. Sinyal cihazınızın çok farklı bir yerde ötmesi sizin yanlış bir uydu mu buldum hissine kapılmanızı sağlayabilir. Yalnız bulduğunuz resimli uydu yörüngeleri ve dereceleri veya resimli uydu yönleri ile birebir tutmasına rağmen sizlere farklı görünebilir. Bundan dolayı sizler çanak anten montajını yaparken ilk olarak hangi uydunun nerede olduğunu iyice anlamalı ve çanak anten ayağını ona göre montajını yapmalısınız.

Resimli uydu yörüngeleri ve derecelerini nasıl belirledik?

İşte ilk olarak tanıtımı yapacağımız uydu Türksat uydusudur. Uydu resimlerini İstanbul baz alınarak çekilmiş görüntülerdir. Sizlerde coğrafi açıdan Türkiye de olmanız neredeyse bu açıların hiç birinin değişmeyeceği anlamına gelir. Yani Türksat çanak anteni Mekke kabe yani kıble yönüne doğru bakmaktadır. Kıble yönünü bulduğunuzda diğer uyduları da belirtilen derecelere göre hesaplama yapabilirsiniz. Her bir numara yön derecesi yaklaşık bir santim olarak hesaplanır. Yani 42 derece olan Türksat42e çanak antenini Azerspave46E uydusuna çevirmek için yaklaşık 4 – 5 santim sol tarafa doğru çevirmeniz gerekir. Burada verilen resimli uydu yörüngeleri ve dereceleri örneklerinin hepsi Türksattan daha düşük yörünge numaralarına sahip oldukları için sizler sağ tarafa doğru çevireceksiniz.

Resimli uydu yörüngeleri

1 Türksat uydu yörüngesi ve derecesi 42e yörünge derecesi

2. Hotbird13E resimli uydu yörüngeleri ve dereceleri  13E

3. Eutelsat7E Digitürk için kullanılan uydunun resimli uydu yörüngeleri ve derecesi 7E

4. Astra19.2E almanya uydusunun resimli uydu yörüngesi 19.2

5. Arabsat Badr resimli uydu yörüngesi. derecesi 30.5

6. Sirius 4.8 resimli uydu yörüngesi. Yörünge deresi 4.8

7. Nilesat 7W resimli uydu yörüngesi. uydudunun belirlenen derecesi 7W. E yörüngesinin ters olan yörüngesidir. Yani 0E dereceden sonra 0 W ters istikamet başlar.