Uydu Servisi

Merkezi sistem uydu sinyal yok çözümü

Merkezi uydu sistemleri bireysel çanak antenlere göre biraz daha karmaşık ve hassas yapılara sahiplerdir. Bu karmaşıklığın sebebi birçok yerden kabloların bağlanmasıdır. Aslın da işi bilen için zorluk derecesi olmasa da televizyon kullanıcıları açısından bunu demek biraz zor olsa gerek. Bir müşterimiz bize gönderdiği mesaj da Merkezi sistem uydu sinyal yok diyor diye yazmış. Bunun çözümüne ulaşmak için öncelikle diğer daireler de veya ikinci olarak kullanmış olduğunuz televizyonunuz da sinyalin olup olmadığını kontrol ediniz.

Tivibu ilk kurulum ve sinyal yok çözümü için tıkla

Yaptığınız kontrol sonucun da sadece uydu sinyalinin sizin televizyon da gittiğine şahit olduğunuz an işiniz biraz zor demektir. Bu konuda uydu servisi firmalarını çağırmanız en güzel ve doğru bir karar olduğunu söylemek isteriz. Çünkü merkezi sistemler öyle herkesin karıştıracağı ve kabloların yerini değiştirecek sistemler değillerdir. Bu sistemlerin kablolarına bilmeden dokunduğunuz an da diğer dairelerin ve hatta bütün apartmanın kanalları çekmemeye başlayacaktır. Eğer aniden televizyonunuz da merkezi sistem uydu sinyal yok diyor uyarısı veriyorsa ve bunu kendiniz yapmak isterseniz bu aşağıda anlattığımız adımları izlerseniz bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Merkezi uydu santralin de kendi kablomu nasıl anlarım?

BONUS İÇERİK: Televizyon ve çanak anten sorunları ile ilgili uzman ekipten destek almak isterseniz Başakşehir uydu servisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Öncelikle kablolarınız binanın içindeki borulardan geliyorsa kabloları tespit edebilmeniz için bir cihaza ihtiyacınız olacak. Evin içinden kablonuzu şase yaptırarak yani ince ve sarı kalın teli birbirine değdirerek sonra da merkezi uydu santralin de yan taraflar da sayılar ile belirtilen yerde dairelere inen kabloları tek tek söküp kontrol ederek tekrardan yerine geri takınız. Ama dediğimiz gibi bunu cihaz olmadan yapamazsınız. Mutlaka eliniz de kabloyu gösteren cihazın olmadı gerekir. Bir amper ölçüm cihazı veya bili bili cihazı da olabilir.

Merkezi uydu santrali sinyal yok

Dairenize gelen kabloyu bu şekil de tespit ettikten sonra merkezi uydu santralin de boş yer varsa rakamlı olan yerlerden bahsediyorum ki bu yerlerden birine takarak televizyonunuzu kontrol edebilirsiniz. Sakın diğer V-H H-H gibi yazan yerlere takmayınız ve o bölümler ile sakın oynamayınız. Merkezi sistemde boş yer yoksa başkasının kablosunu çıkarıp sadece deneme amaçlı kendi kablonuzu test etmek için kablonuzu takabilirsiniz.

Televizyonunuz halen çalışmıyorsa kablonuz veya televizyonunuz arızalıdır demektir. Eğer çalışıyorsa sizin eve gelen merkezi uydu santrali çıkışı yanmış yani bozulmuş demektir. Bir başkasının kablosunu geri takarak bir sonraki adımları izleyebilirsiniz. Merkezi sistem uydu sinyal yok diyor ve halen de bu sorun çözülmediyse site yönetimi ile görüşerek ikinci bir merkezi uydu santrali kurulmasını isteyebilir veya kendinize ait bir çanak anten montajı da yaptırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94