Uydu Servisi

Merkezi uydu sistemin de kablo bulmak

Yeni binaların kabloları duvarların içerisinde ki elektrik boruları içerisin de geçmektedir. Bu kablolar bazen elektrik kabloları, bazen telefon ve bazen de uydu anten kabloları olabilmektedir. Binaların içinden gelen kablolar bir arıza yaşandığı zaman kablonun tespit edilmesi için biraz yetenekli ve biraz da elektronik malzemenizin olması gerekir. Merkezi uydu sistemin de kablo bulmak için gayret göstermeniz gerekir.

Bunu bulabilmeniz için ilk önce şanslı ve ne yaptığınızı bilmeniz gerekir. Eliniz de hiçbir malzeme yoksa bile kabloyu bulabilmeniz mümkün. Yalnız bunun için kullanmış olduğunuz merkezi uydu santralinin ışıklı olan modelinden kullanmanız gerekir.

Merkezi uydu sistemin de kablo bulmak için ne yapmalı?

Baştan bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. Anten kablonuz bozuk değilse bulmak için birkaç yöntem vardır. Ama kabloların bozuk olması durumun da işinizin çok zor olacağını söyleyelim. Evinize giden kablonun hangisi olduğunu bulamazsanız anten kablonuzu değiştiremez veya yeni bir kablo çekemezsiniz.

Merkezi uydu sistemin de kablo bulmak için İlk önce Merkezi santralin yanına çıkın ve merkezi santral modelini kontrol ediniz. Eğer her bir numaranın karşısında ışık olan modeli kullanıyorsanız işiniz biraz daha kolay demektir. Bunun için evin içinde birileri olsun ve siz de santralin yanına çıkın. Telefon yardımı ile evde televizyonu veya harici uydu alıcısı kullanıyorsanız uydu cihazını açıp kapatmasını söyleyiniz. İlk önce uydu cihazı kapalı olsun. Sizler de santralin üzerindeki ışıklara uzun uzun bakarak hangi ışıkların yandığını kontrol ediniz. Gerekirse sayınız. İncelemeden sonra evi arayarak uydu cihazını açmasını isteyiniz. Açtım dedikten sonra santralin üzerindeki ışıklarda yanıp sönen veya sonradan bir ışık yanıp yanmadığını kontrol ediniz. Eğer bulduysanız kablonuzu oradan sökerek boş olan bir yere takınız. Sorun düzelecektir.

Merkezi uydu sistemin de kablo nasıl bulunur?

İkinci bir kablo bulma yöntemi de kablonuzu evin içinden çekmek suretiyle de olabilir. İlk önce evin içinde ki uydu anten prizini sökünüz. Prizi kablodan ayırmadan yapabiliyorsanız çok daha iyi olur. Hiç olmazsa prizi takmak ile uğraşmazsınız. Sizler yukarıda Merkezi uydu sistemin de kablo bulmak için santrale bağlı olan kabloları dikkatli bir şekilde takip ederek kımıldayıp kımıldamadıklarını kontrol altında tutmak için çok dikkatli bir şekilde gözlemleyin. Biri de evin içinden sökülen prizden çok fazla asılmasan aşağıya doğru kabloyu çeksin. Kımıldama olmadığını gördüğünüz de hemen bu işleme son verin.

Öte yandan uydu sinyal bulma cihazı ile de bulunabilir. Aşağıya yani televizyona bağlı olan yere bir tane lnb bağlayın. Merkezi santrale bağlı olan kabloları (çanak antenden gelen kablolar hariç) tek tek sökerek uydu bulucu cihazına takınız. Eğer kablonuz sağlamsa sinyal bulucu cihazınıza sinyal gönderecektir. Lnb ler bozuk olmadığı sürece güç sinyali gönderirler.

Bir seçenek daha söyleyelim. Kablo bulucu cihazlar vardır. Bazılarına bili bili ismi verilmiştir. Bu cihaz iki farklı parçadan oluşur. Bir tanesini evdeki uydu anten kablosuna diğerini de kabloyu bulmak için merkezi santrale bağlı olan kabloları tek tek cihazın uç kısmını değdirerek bulabilirsiniz. Kulağınızı cihazdan çıkan sese vererek doğru doğru bulmanız halinde cihazın sesinin değiştiğini göreceksiniz. Merkezi uydu sistemin de kablo nasıl bulunur? İşlemini elimizden gelip dilimiz döndüğünce sizlere anlatmaya çalıştık. Artık size kanal kabloyu bulmak ve yarım kalan televizyon keyfine kaldığı yerden devam etmektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94