Uydu Servisi

Sinyal kalitesi 0, Sıfır sinyal nasıl yükseltilir

Çanak antenlerden alınan sinyal seviyesi Çanak antenlerden alınan sinyal seviyesi ve sinyal kalite seviyesi çok önemlidir. Buna bir önlem olarak çanak antenlerin her yıl bakımdan geçmesi diye bir şey söz konusu değildir. Sadece çok eski olan çanak anten, lnb ve anten kablolarınızı bazı zamanlar kontrol ederek kendiliğinden bozulmadan ustanın farklı bir şey için oraya gelmesini fırsata çevirerek bazı parçaları da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Yapılacak olan bir arıza için gelen uyducu arkadaşların çanak antende ki diğer sorunları farkl ederek sizleri uyarmasına elbette mümkün olabilir.

Yalnız her zaman için şu parçayı da değiştirelim bunun da yenisini takalım diye bir şey söylemezler gelen tamirciler. Çünkü böyle bir şey söylendiği zaman çanak anten sahibi bunu hem kabul etmez hem de yanınızda olan çanak antenciye bir de acaba beni kandırıyor mu gözü ile de bakma ihtimali çok yüksektir. Bundan dolayı çanak antenciler kolay kolay şunu da bunu da değiştirelim diye bir şey söylemezler. Söylememesi gerekir.

Sinyal kalitesi sıfır gösteriyor

Sinyal kalitesini sıfır göstermesi kanallarınızın çekmeyeceği anlamına gelir. Eğer bir kanal da sinyal varsa sinyalden daha da yüksek orana sahip olan kalitenin de olması gerekir. kalitenin olmamasından kaynaklanan sorunları kendiniz çözmek yerine bir uydu servisi firmasını araması ile irtibat halinde olmanız problemin daha hızlı çözülmesi için önemli bir etken olacaktır.

Sıfır sinyal nasıl yükseltilir?

Sinyal kalitesi 0 olduğunu gördüğünüz zaman hemen çanak antenden olduğunu düşünebilirsiniz. Sıfır sinyal nasıl yükseltilir ve sıfır sinyal yazıyorsa ne yapılır? Bununla ilgili yaptığımız çalışmalar da televizyon ve uydu cihazlarının sinyal göstergeleri sinyalin sıfır olmasının nedeni işte budur dedirtecek kadar doğru bilgiler vermemektedir. Bazı cihazlar da anten kablosunu uydu alıcısından çıkarsanız bile yine de sinyal %100 ama kalite %0 gösterebilir. Bu demek oluyor ki sinyal seviyesine bir profesyonel uydu bulucu olmadan bakılamamaktadır.

Yakın çevrenizde bir uydu olması ve en yakın uyducu konumunda olması sizin işinizin daha da hızlı ve güvenli bir şekilde sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Sizler İstanbul’un Avrupa tarafında oturuyorsanız bizleri hızlı bir şekilde arayabilirsiniz.

Digitürk sinyal kalitesi kaç olmalı

Digitürk bildiğiniz üzere hem Türksat42E uydusundan hem de Eutelsat7e derecede ki uydulardan sinyal almaktadır. Digitürk sinyal kalitesi kaç olmalı? Bu her iki uyduda da sinyal seviyeleri

ve kaliteleri aynı mı olmalı? Digitürk firmasının çanak antenleri bizim kullandığımız üniversal lnb takılı olan çanak antenlerden biraz farklıdır. Türksat42e üyeliğiniz varsa, yani çatınızda bir tane Türk kanallarını çeken çanak anten varsa digitürke üyeliğinizi başlatarak ikinci bir çanak antene bile gerek kalmadan izleme şansına sahipsiniz.

İkinci bir seçenekte eutelsat7e çanak anteni ile digitürk beın sports üyeliğiniz ile kanalları bu çanak anten üzerinden alabilirsiniz. Aynı zaman bunun da farklı bir türü bulunmaktadır. Birinci seçenekte normal lnb ile yani 9750 – 10600 band aralığında çalışan bir üniversal lnb ile kanalları izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra eutelsat7e derecede ki çanak antene MDU tip bir lnb takılmaktadır. Bu lnb ile de aynı diğerleri gibi normal kanallarınızı izleyebilirsiniz. Çanak anteniniz düzgün bie şekilde takıldığı sürece Digitürk sinyal kalitesi kaç olmalı problemini yaşamadan ve hiç te bunları düşünmeden normal bir şekilde izleyebilirsiniz.

Bizler aralıksız olarak sırf çanak anten işleri ile uğraştığımızdan dolayı hangi çanak antenin nereye takılacağını, hangi anten boyutunun yeterli gelebileceğini, bunun yanında hangi lnb tipi nereler de kullanılacağı konusun da bizler hem destek alabilir ve hem de bizlere işinizi yaptırabilirsiniz. 

Sinyal seviyesi derecesi nedir?

Digitürkte diğer üyelik gerektiren ücretli platformalar gibi mutlaka anten sinyal seviyesinin en üst derece de olması gerekir. Anten sinyal seviyesinde problem olduğu sürece normal hd olmayan kanalların normal bir şekilde açılma ihtimalinin yüksek olacağını yalnız, HD olan ve bazı zayıf frekanslara ait olan belgesel kanallarının açılmayabileceğini hatırlatalım.

Bu her iki yön çanak antende de Digitürk sinyal kalitesi kaç olmalı sorusuna tam olarak yanıt verilememektedir. Sinyalin derecesi bu olmalı diyen kişiler için de 60 metrelik bir uzunluğa sahip olan anten kablosundan gelen sinyali neye göre derecelendirerek şu rakam olmalı diyebiliyorsunuz? 60 metrelik eski kablonun sinyal alım gücü 20’yi geçmeyebilir yalnız bu durumda da kanalların çekebileceğini görebilirsiniz. Çünkü kablo uzunluğu sinyali düşürse de sinyal kalite seviyesini etkilemediği sürece hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

uydu sinyali zayıf

Bildiğiniz üzere uydu sinyali zayıf ve düşük kalitede sinyal kalitesinin alınması durumun da HD olan kanallar da ve normal kanallarında bazıların da sinyal yok yazabilir

ve ayrıca kanallar bozuk çizilmiş cd gibi gösterebilir. Bunun önüne geçilebilmesi için öncelikle nerede hatanın olduğunu bulmanız gerekir. bunun için yakınlarınızda bir yerde çalışan bir uydu anten servisi ile anlaşmanız durumunda çokta önemli olmayan bu problemi hemen giderebileceklerine inanıyoruz.

Bizimde aynı şekilde bunun gibi işlemler için hizmetlerimiz elbette mevcuttur. Yalnız bizler şu an için sadece İstanbul Avrupa yakasına hizmet vermekteyiz. Yani buranın dışına yalnız komple çanak anten setlerin alım ve kurulumlarını ve merkezi uydu santrallerinin kurulması konusunda sizlere yardımcı olabiliyoruz. Sizlerde bizim hizmet verdiğimiz bölgeler arasında yer alıyorsanız bizlere danışmadan işlerinizi yaptırmayın derim. Uydu sinyali zayıf olması durumunda kanallarınızın çoğunda hata olacağından dolayı kanalların gidip gelmesi ile televizyon bozulacak diye düşünebilirsiniz. Yalnız bu sorun televizyon ile ilgili olmadığından dolayı televizyon ekranında birden bire ekranın kaybolması, görüntünün mozaiklenmesi, görüntünün gidip sesin devam etmesi bunların her biri tamamen uydu sinyal seviyesinin az olduğunu gösteren belirtilerdir.

Uydu sinyali az olunca ne olur?

Kanallarınızın birçoğu göstermez.

Ekranda bozuk çizilmiş cd gibi takılarak ve garip garip sesler çıkarak görüntü verir.

Ekranda donmalar gerçekleşebilir.

Bazen aniden görüntü gider ve ses gelmeye devam eder.

Özellikle HD olan kanallar çekmez ya da bazıları çeker.

Normal kanallarında birçoğunda sinyal yok uyarısı verir.

Her hangi bir kanaldayken sinyal seviyesini gösteren yere girdiğinizde sinyal seviyesi ve kalitenin ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Çanak anten uydu sinyali zayıf olması veya hiç olmaması ayrı konulardır. Sinyal hiç olmaması durumun da televizyonunuzda hiçbir kanal göstermez. Bunu onarmalı ve ondan sonra da tv kurulumu yapmalısınız. Bazen sorun her zaman çanak antende olmayabilir. Uydu kablosunun bozuk olmasından da kaynaklanan problemler yaşanabilmektedir. Bunun için teknik destek almanız gerekebilir.

Uydu sinyal kalitesi kaç olmalı

Uydu sinyalleri bazı kanallar da çok ve bazılarında da az göstermektedir. Uydu sinyal kalitesi kaç olmalı ve kaç oran yeterli olur? Bunun için çanak anteni siz mi ayarlayacaksınız

Yoksa bir anten servisi bulup onlara mı ayarlayacaksınız? Eğer kendiniz ayarlayacaksanız Türksatta ilk önce en zayıf ve en güçlü olan sinyalleri tespit edip birbirinden ayırmalısınız. Yani çanak anten ayarlamasını yaptığınız da ilk önce yüksek olan sinyal ile uydu yönünü bulacak ve ardında da zayıf olan sinyal ile de yüksek sinyal seviyesini bulacaksınız.

Sinyal seviyesine nereden bakılmalı?

Bİr uydu firması tarafından ayarlanan çanak antenler de uydu sinyal kalitesi kaç olmalı diye tereddüt yaşıyorsanız o zaman kanallarınızda bazı sorunlar yaşanıyor demektir. Bunun için araştırma yapıp adamların gerçek anlamda doğru yapıp yapmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Şimdi, bazı uydu alıcıları veya dahili televizyonlar da sinyal oranını ölçmek yeterli olmayabilir. Sizler uydu sinyal kalitesi kaç olmalı diye merak edip sinyal seviyesini gösteren paneli açtığınızda çok yüksek olan sinyali azda görme ihtimaliniz var.

sinyal seviye ve kalitesini televizyonda görmek

Bundan dolayı mesela bazı lnb modelleri çok yüksek sinyal seviyesi ve kalitesine sahip olmalarına rağmen sinyalin az geldiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde farklı ve yeni bir lnb takıldığı zaman da hiç anten ayarı bile oynamasanız bile sinyal seviyesinde ani yükselme yaşanabilmektedir. Özellikle piyasa da olan 1 tane kendinden uydulu televizyon markası var ki, bu markada sizler kanal taramasını yaptığınız da sinyal seviyesini 30 ve kalitesinide 35 göstermektedir. Yalnız bu frekansta ve bu sinyal gücünde kanalların hepsini de göstermektedir. Hem de HD olan kanalları bu oranda problemsiz göstermektedir. Normal şartlar da bir uydu cihazın böyle düşük olan bir frekans derecesinde hiçbir şekilde kanalları çekemez. En başta da dediğimiz gibi. Sizler şayet uydu alıcılara bakarak uydu sinyal kalitesi kaç olmalı diyorsanız hem kendinizi hem de eğer uydu servisleri tarafından yapıldıysa onlara haksızlık ediyor olabilirsiniz.

Uydu sinyal seviyesi kaç olmalı?

Anten kablosu uzadıkça sinyal seviyesinde azalmaların olması normaldir. Ama kalite bandından düşmenin neredeyse hiç olmaması gerekir. Az bir şey olsa da bunu kulak ardı edebilirsiniz. Eğer eviniz de anten seviyesini 10 ve üstü görüyorsanız, anten sinyal kalitesini de en 75 ve üstü olarak görüyorsanız problem yok demektir. Ama sinyal seviyesi tamamen anten yönü ile ve lnb ince ayarlama ile düzelir

Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir

Çanak antenlerin sinyallerin düşük gelmesi beraberinde birçok problemi de getirir. Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir ve uydu sinyali yükseltilmesi nasıl yapılır ya da ben yapamıyorum diyorsanız sizler için bir konu yazmaya karar verdik.

 Sizler de evleriniz de uydu sinyalinin az olmasından şikayetçiyseniz o zaman bu konumuzu mutlaka okumalısınız.

Uydu sinyali neden yükseltilmeli?

Çanak antenin lnb uç kısmına iletmiş olduğu sinyalin yüksek derece güzel olması gerekir. Bazı digital ücretli platformlar için sinyal kalitesinin yğksek olması gerekir. Çünkü digital yayın veren kuruluşlar sinyalin alınması konusunda merkeze bağlı olan frekansların mutlaka çok olması gerekir. Yoksa sizler her ne kadar normal uydu alıcısında güzel sinyal almamanıza rağmen yine de kanalların çekebileceğini görmüş olsanız da d-smart, tivibu ve digitürk için aynı şeyi söylemek maalesef mümkün değil.

Uydu sinyali kalitesi yükseltilmesi nasıl yapılır?

Şimdi öncelikle şunu bilmelisiniz? Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir veya neden yükseltmek istiyorsunuz? Sinyal seviyesi yükseltilmeyene kadar sinyal kalitesi de yükselmez. Çok uzun kablo kullanıyorsanız sinyal seviyesinin çok az olarak geldiğini görüyor olabilirsiniz. Ama sinyal seviyesi sıfırlara inmediği sürece sinyal seviyene göstergesinin hiçbir önemi yok. Yeter ki sinyal kalitesi yüksek olsun.

Sinyal seviyesi ve kalitesinde de aynı şekilde düşüklük varsa o zaman da mutlaka sinyal seviyesi ve en azından kalitesinin yükseltilmesi için çalışmalar yapmalısınız.

Lnb ince ayarlama yapın

Çanak antenin ucunda kablonun bağlandığı cihazın adın lnbdir. Bu cihaz çanak antenden alınan sinyali toplayarak receiver veya uydulu televizyonunuza gönderir. Bunun görevini anladıktan sonra her bir uydunun da lnb yönü vardır. Bu lnb yönü bazen dik olarak aşağıya, veren sol tarafa az veya çok olarak çevrilmiş ve bezen de sağ tarafa doğru hafifçe çevrilmiş olarak görebilirsiniz.

Lnb yönü az veya çok fazla yanlış yapıldıysa o zaman sinyal kalitesinde uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir ile ilgili sebebiyet yaşıyorsunuz demektir. Eliniz ile lnb yi hafifçe çok az bir hareket ile sağ tarafa doğru veya sol tarafa doğru çevirin. Biri de televizyondan sinyal kalitesinin az olan bir kanal da sinyal seviyesine baksın.

Telefon ile görüşme sağlayarak yükselmesi durumun da sinyal kalitesinin tam olarak yüksek bir yere gelmesi ile işleminizi yaptınız ve uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir konusuna iyice hakimsiniz demektir. Yapamadığınız konuları bizlere sitemizin yardım bölümünde yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94