Uydu Servisi

Televizyon da ses var görüntü yok çözümü

Televizyon da ses var görüntü yok sorununun çözümünü anlatacağız. Tv de ses var görüntü yok çözümü için iki farklı yol izlemelisiniz

Bu günler de en sıklıkla karşılaşılana rızalardan biri olan Televizyon da ses var görüntü yok sorununun çözümünü anlatacağız. Tv de ses var görüntü yok çözümü için iki farklı yol izlemelisiniz. Bunlardan ilki evde sizin de yapabileceğiniz görüntü problemleridir. Eğer televizyonunuz da ciddi bir arıza meydana gelmediyse burada anlatacaklarımızı uyguladığınız takdirde Televizyon da ses var görüntü yok probleminin üstesinden gelmiş olacaksınız.

Yapacağınız işlemler de Televizyona görüntüyü tekrardan getirme olasılığınız 95% olarak görülmektedir. Bir problem ile karşılaşırsanız televizyon markanız ne ise bunun için müşteri hizmetlerini arayıp detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Her televizyonun müşteri temsilcisi numarası farklıdır. Bunu öğrenmek için Google arama motorundan destek alabilirsiniz. Ama öncesinde İpek Bilişim firmasının hazırlamış olduğu makaleyi okuyabilir ve sonrasında uydu servisi dükkanlarından destek alabilirsiniz.

Tv de Görüntü olup olmadığından emin olun

Bazen televizyondan izlemiş olduğumuz kanalın sesini duyup görüntünün simsiyah olduğunu görmekteyiz. Televizyonun bulunduğu odanın ışıklarını ve eğer gündüzse pencerede olan perdeleri kapatın. Odayı karanlık yaptığınız zaman televizyonu açın ve görüntünün olup olmadığını kanal değiştirerek kontrol edin. Çok az bir görüntü varsa o zaman televizyonunuzun led bar ışıklarında problem var demektir. Bunun için yetkili servisi arayınız.

4k veya şifreli kanal açmış olabilirsiniz

Televizyonlar bildiğiniz üzere çok farklı ekran piksellerine sahiptir. Bunların tüplü, plazma, lcd tv, smart tv, ultra hd tv ve full hd tv olarak değişmektedir. Her ne kadar hepsi de televizyon ve hiçbir farkları yok gibi görünse de Televizyon da ses var görüntü yok problemin de asıl rolü televizyon modelleri göstermektedir.

Televizyon da ses var görüntü yok çözümü
Televizyon da ses var görüntü yok çözümü

Televizyonunuz 4k kanallarını desteklemiyorsa ve sizler de yanlışlıkla TRT4K kanalını açtıysanız Televizyon da ses var ama görüntünün olmaması çok normaldir. Televizyon modelinin bu kanalı desteklemiyor demektir.

Şifreli kanallar aslında genel de seste olmaz. Ama bazı kanallar da sadece ses olabiliyor. Yine sizler televizyonu açtığınız da televizyona görüntü gelmiyor ama kanalın sesini duyuyorsanız kanalı değiştirerek diğer kanallarda da böyle bir durumun olup olmadığına bakınız.

Televizyon ekranı kırılmış olabilir

Televizyon da ses var ama görüntü yoksa ve bununla ilgili uydu servisi televizyon tamircilerine uğramadan bir çözüm yolu arıyorsanız doğru sayfadasınız. Televizyona görüntü gelmiyorsa ilk önce bakmanız gereken yer televizyon ekranıdır. Çünkü bu zaman da sıklıkla rastlanan televizyon arızalarından biri tv led bar, diğeri de tv ekran kırılmalarıdır.

Televizyon ekranının kırık olduğunu anlamak için yandan, karşıdan, uzaktan ve yakından olmak üzere farklı yollardan televizyona bakmalısınız. Tv ekranın da siyah çizgiler veya karartı görüyorsanız ve Televizyon da ses var görüntü yoksa televizyon ekranı kırılmış demektir.

Skart, hdmi kablosu veya gözlü receiver kontrolü yapın

Harici receiver, kablo ile bağlanan dvd veya gözlü uydu alıcı ile televizyon kullanıyorsanız bu kablo grubunun televizyona doğru bir şekilde takılı olup olmadığını kontrol ediniz. Dilerseniz televizyon da ses var ama görüntü olmamasının probleminin çözümünden emin olmak istiyorsanız o zaman bütün kabloları çıkarıp tekrardan aynı yere takınız.

Televizyon ışık kapatma düğmesine basmış olabilirsiniz

Televizyonların bazıların da (Sunny, axen) tv ekran kapatma tuşu bulunur. Bu tuşa bastığınız da televizyon görüntüsü kapanır ama televizyon kapanmadan arka planda ses gelmeye devam eder. Yani tv ses var ama görüntü yok sorunu ile karşılaşan bu söylediğimiz tv markası sahipleri kumandadan o tuşa basarak sorundan kurtulabilirler.

Bu tuş farklı markalar da veya farklı kumanda modellerinde değişkenlik gösterebilir. Yalnız Sunny ve axen televizyonlarında kumandasın da bu ekran görüntüsü kapatma tuşu kumandanın en üstünde sağ tarafta bulunur. Bu tuşa basarak Televizyon da ses var görüntü yok çözümünü ve onarımını gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94