Uydu Servisi

Tivibu ilk kurulum sinyal yok ve kanal bulunamadı çözümü

Tivibu ilk kurulum nasıl yapılacağını anlamak isteyen ve ilk kurulum yaparken karşınıza çıkan tivibu ilk kurulum kanal bulanamadı sinyal yok probleminin giderilmesi için siz değerli kullanıcılarımız için detaylı olarak hazırlanmıştır. Tivibu kullanıcıları ve diğer ücretli yayın veren kuruluşlara ait uydu alıcıları ayarlamak o kadar da zor değil. Sizler tivibu ilk kurulum sinyal yok hatası ile karşılaşıyorsanız bunun birden fazla sorunu olabileceğini gösteriyor. Bazıları sadece kumanda üzerinden küçük bir ayarlama yaparak bu sorunu aşarken bazıları da maalesef uydu servisini çağırıp çanak anten ayarını yapmadan sorun düzelmeyebiliyor.

NOT: Telefon desteğimiz yoktur. Lütfen Sadece İstanbul servis randevuları için arayınız.

Tivibu da ilk kurulum yaptığınız zaman bazı ayarlamaları düzgün bir şekilde yapmanız gerekir. sizler ilk kurulumu hatalı yaparsanız sonraki adımlar da sinyal yok hatası ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. ilk kurulum da kanal bulunamadı hatasının çözümü için mutlaka ayarların yapılmasının da bir etkisi vardır.

Tivibu ilk kurulum ayarları

Tivibu uydu alıcısını kutudan çıkardığınız zaman üzerinde verilen 1 adet hmi kablosu, 1 adet skart kablosu, güç adaptörü ve kullanma klavuzu kutunun içerisinden çıkmaktadır. Sizler ilk önce uydu alıcısının içerisinde bulunan ambalajı sökerek cihazı kullanmak istediğiniz yere bırakınız. İlk olarak sonradan unutmamanız için çanak antenden gelen uydu kablosunu uydu cihazınızın arkasına takınız. Ardından adaptörün bir ucunu elektrik prizine diğer bir ucunu da uydu alıcısının arkasında bulunan tek girişlik yere takınız. Yanlış yere takmanız gibi bir durum olmaz. Elinizde bulunan bütün malzemelerin sadece tek bir girişi vardır.

Hdmi kablosunun bir ucunu uydu alıcısına diğer bir ucunu da televizyonun hdmi yazan çıkışlarına bağlayınız. Hdmi çıkışı olmayan eski veya tüplü bir televizyon kullanıyorsanız aynı şekilde hdmi kablosu yerine diğer çıkan skart kablosunu takınız.

Sonrasın da televizyonun hangi çıkışına taktıysanız televizyon kumandasından da o çıkışı seçmelisiniz. Sonrasında tivibu uydu cihazınız ilk kurulum için hazır hale gelecektir. Tivibu kurulumunu yaparken sonrasında tivibu ilk kurulum sinyal yok sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız burada anlatılanları kontrollü bir şekilde yapmalısınız.

Resim 1: İlk olarak cihazınız açıldığı zaman karşınıza buradaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran gelecektir. Türkçe dil seçeneği için üzerinde işaret bulunan en üstte ki dil seçeneği üzerindeyken okumandanın ok tuşuna basınız. İngilizce olarak kullanmak istiyorsanız seçiminizi welcome please select you language! olan yere getirerek ok tuşuna basmalısınız.

Tivibu ilk kurulum sinyal yok ve kanal bulunamadi cozumu1
Tivibu ilk kurulum

Resim 2: Burada gördüğünüz resimdeki ayarlar televizyonuzun ayarlarına göre değişmektedir. Full hd bir televizyon kullanıyorsanız HD çıkış çözünürlüğü yazan yere gelip burayı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. En son olarak güzel görüntü veren oran 1080p oranıdır. 

Tivibu ilk kurulum sinyal yok ve kanal bulunamadi cozumu2
Tivibu sinyal yok ve kanal bulunamadı çözümü

Resim 3: Tivibu ilk kurulum sinyal yok ve tivibu ilk kurulum yaparken kanal bulunamadı sorunu ile karşılaşmanız tamamen bu resim 3 te gösterilen ayarlar ile alakalıdır. Gördüğünüz üzere burada da yazıldığı gibi ”Tek bir alıcınız ve tek bir çanakğınız varsa bu anten tipini seçiniz” yazıyor. Sağ tarafında da ”Direkt” yazıyor. Tek çanak anten kullanıyorsanız bunu seçebilirsiniz.

Tivibu ilk kurulum sinyal yok ve kanal bulunamadi cozumu3
Tivibu kanal bulunamadı

Yalnız çanak antenden emin değilseniz ve daha sonradan da merkezi uydu sistemleri kurulu olan bir yere taşuınmanız durumunda hemen çalışmasını istiyorsanız o zaman sağ tuşa basarak ”Diseqc” yazan seçeneğe gelerek ok tuşuna basın. 

En son olarak altta sinyal seviyesi ve sinyal kalitesi yazan bir gösterge paneli göreceksiniz. bu panel tivibu frekansı olan 11853 Dikey 27500 oranlarını göstermektedir. Çanak anteniniz burada yazılan frekansı görmüyorsa veya sinyal kalitesini az çekiyorsa o zaman tivibu ilk kurulum kanal bulunamadı sorununun başlıca sebebi budur. Sinyal geldiğini gördüğünüzde ok tuşuna basarak kanal aramasını başlatabilirsiniz. kanalların tamamı gelecektir. yalnız sinyal seviyesinin çok az olduğunu gördüğünüz de mutlaka bir uydu servisi ile görüşme yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94