Uydu Servisi

Uydu alıcısı arızaları ve çözümleri

Uydu cihazlarının sıklıkla arıza verdiği ama her birinin de birbirinden farklı hatalar verdiğini biliyoruz. Uydu alıcısı arızaları ve çözümleri için burada hazırlamış olduğumuz arıza nedenlerini inceleyerek sizin uydu cihazınız hangi arızayı verdiğini anlayabileceksiniz. Receiver uydu cihazları genel de sıklıkla kullanılan cihazlardır. Bir televizyon da şayet kendi dahili uydu alıcısı yoksa bu cihazlar olmadan uydu yayınlarını izleyemezsiniz. Karasal anten kullanmak içinse televizyonun arkasında ki çıkıştan faydalanabilirsiniz.

Uydu alıcısı kırmızı ışık yanıp sönüyor

Bazı uydu cihazı modellerin de Uydu alıcısı kırmızı ışık yanıp sönüyor ise cihaza sinyal gelmiyor anlamına gelir. Yalnız dediğimiz gibi bu sadece bazı cihazlar da geçerlidir. Bazıların da uydu anten kablosunun içindeki tellerin ince ve kalın olanı birbirlerine değiyor ve kısa devre oluşuyor demektir.

Uydu alıcısı yeşil ışık yanıp sönüyor

Bildiğiniz üzere uydu alıcılarının bazı modellerin de kırmızı ve yeşil ışık bulunur. Bu bazen sadece bir tek ışık olur. Önce kırmızı yanar sonra da yeşile döner. Bazen de hem kırmızı hem de yeşil ışık yanar. Uydu alıcısı yeşil ışık yanıp sönüyor hatasını alıyor ve televizyon da sinyal yok yazıyorsa uydu alıcınıza sinyal gelmiyor demektir. Yeşil ışık sabit kaldığı zaman sinyalin geldiğini göreceksiniz.

Uydu cihazı göz ışığı yanmıyor

Gözlü uydu alıcısı Uydu cihazı göz ışığı yanmıyor sorunu ile karşı karşıyaysanız bunun diğer arızalara nazaran birkaç nedeni olabiliyor. İlk önce şunu anlayalım. Bazı modeller de uydu göz ışığı yoktur. Cihazın açılıp açılmadığı belli olmamaktadır. Eğer öyle bir cihaz aldıysanız endişe etmenize gerek yok. Siz cihazın adaptörünü dikkatli bir şekilde taktıysanız, televizyon skart veya HDMI kablosunu iyi bir şekilde takıp televizyonun input, source yazan yere giriş yaparak uydu alıcısını takmış olduğunuz yeri seçtiyseniz televizyonunuz açılacaktır.

Yalnız önceden yanan göz ışığının sonradan yanmadığını fark ederseniz göz göz kablosunun cihaza tamamen takılı olup olmadığına bir bakınız. Takılıysa göz kablosunu çıkarıp tekrar takınız ve bastırarak iyice girmesini sağlayınız. Bu arada yine de yanmıyorsa ve televizyonunuz da çalışmıyorsa, yani uydu alıcını açılmıyorsa cihazın adaptörünü kontrol ediniz. Çok fazla kullandığınız eski üçlü prizler uydu alıcılarının adaptörüne çok gevşek kalabiliyorlar. Bu nedenle takılan yerin yerini değiştirin ve elinizle prizi sıkıştırın. Yine de göz ışığı yanmıyorsa uydu cihazınızın garantisi varsa garantiye gönderin. Garantisi biten bir cihaz ise veya çok ucuz bir cihaz olduğunu düşünüyor artık yenisini almanın vakti geldi diyorsanız sizlere yakın bir uydu servisi firmasını arayarak cihaz fiyatlarını sorup alabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA 0532 525 52 94