Uydu Servisi

Uydu ışığı yanıp sönüyor

Uydu ışığı yanıp sönüyor mu? Küçük mini uydu alıcısı gözü kırmızı veya yeşil ışık olarak yanar. Bazen de uydu ışığı yanıp söner. Peki uydu ışığının yanıp sönmesi ne anlama geliyor? Küçük mini uydu alıcısı gözü kırmızı veya yeşil ışık olarak yanar. Bazen de uydu ışığı yanıp sönüyor olması da bir arızanın habercisi olabilir. Peki uydu ışığının yanıp sönmesi, kırmızı yanması yeşil yanması veya kırımızı yanıp yeşile dönmesi ne anlama geliyor biliyor musunuz? Kırmızı ışık, yeşil ışık ve devamlı olarak yanıp sönen uydu ışığının çeşitli bazı anlamları vardır. Sadece bu ışığa bakarak da uydu alıcısı ve çanak anten sinyali ile ilgili yorum yapabilirsiniz.

Televizyon da sinyal yok yazdığında uydu ışığına bakınız. Hangi renkte yandığına ve hatta uydu ışığı yanıp sönüyor olmasına dikkat ediniz. Aşağıda birden fazla uydu ışığı yanıp sönüyor arızasının nedenlerini İpek Bilişim olarak yazdık. Hangi arızayı yaşıyorsanız o başlık altındaki yazılanları yapabilirsiniz.

Uydu ışığı yanıp sönüyor anlamı nedir?

Uydu alıcısı gözü yani uydu ışığı yanıp sönüyor olmasının 3 farklı nedeni vardır. Bu nedenlerden hangisi oluşursa oluşsun uydu ışığı yanıp söner. İşte uydu ışığının yanıp sönmesinin nedenleri;

  1. Uydu anten kablosunda şase kısa devre varsa uydu ışığı yanıp söner.
  2. Uydu alıcısına sinyal gelmezse uydu gözündeki ışık yanıp söner.
  3. Uydu alıcısı bozulduysa da uydu ışığı yanıp söner.

Sorunun uydu alıcısı kablosunun şase yapmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, uydu anten kablosunu uydu alıcısından sökünüz. Işık sabit yanmaya başlarsa anten kablosunda, lnb de veya merkezi santral de arıza var demektir.

Uydu alıcısı kırmızı ışık yanıp sönüyor

Bazı uydu alıcılarında tek renk ışık vardır. Bu da genellikle kırmızı renktir. Eğer uydu alıcısına sinyal gelmezse veya farklı bir arıza varsa kırmızı ışık yanıp döner. Daha önceden uydu alıcısı yeşil renge dönmediğinden dolayı sadece kırımızı renk ışığın yanıp sönmesi ile uydu ışığı yanıp sönüyor aynı anlama gelmektedir.

Uydu alıcısı yeşil ışık yanıp sönüyor

Uydu alıcısında yeşil ışık yanıp sönüyor olması tıpkı diğer renkte yanan arıza nedenleri ile birebir aynı sorundur. Yani uydu alıcısını ilk açtığınız da kırmızı renk yanıyorsa ve sonrasında yeşil ışık sabit yanmadan yeşil ışık yanıyor sönmeye başlıyorsa “Uydu ışığı yanıp sönüyor anlamı nedir?” konu başlığını okuyunuz.

Bazen yeşil ışığın yanıp sönmesi sinyal yok sorununu işaret etmektedir. Cihazınızı kurcalamadan uydu ışığı yanıp sönüyor arızasını tamir ettirmek istiyorsanız size en yakın uydu servisi firmalarınızı arayınız.

Uydu alıcı gözü yeşil ışık yamıyor

Uydu alıcısı gözü 4 farklı model ile imal edilmektedir. Bazı uydu alıcılarında hiç ışık yanmaz. Bazılarının uydu ışığı sadece kırmızı yanar. Bazı uydu ışıkları kırmızı ve yeşil renk olmak üzere iki farklı renkte yanar. Bazıları da bulunduğunuz kanalı numara ile gösterip üzerinde kırımızı ve yeşil renkte ışıklar bulunur.

Sizin de uydu alıcısı gözü daha önce yeşil yanmıyorsa o zaman yeşil yanmasını beklememelisiniz. Daha önce yeşil ışığın yandığını gördüyseniz ve uydu ışığı yeşil yanmıyorsa cihazınız arızalanmış veya uydu sinyali gelmiyor olabilir. Uydu ışığı yanıp sönüyor sorunu bu arıza ile aynı tür de değildir.

Uydu cihazı gözünde hiç ışık yanmıyor

Uydu alıcısında ışık yanmıyorsa uydu ışığı yanmayan modeli kullanıyor olabilirsiniz. Eğer daha önceden kullandığınız uydu alıcısının ışığı yanıyorsa veya uydu ışığı yanıp sönüyorsa o zaman uydu alıcısı veya uydu gözü bozuk demektir. Sorun bazen uydu gözünde değil, uydu alıcısı arızasında veya uydu alıcısı adaptöründe de olabilir.

Tamir etmek veya ettirmek için uydu ışığı yanıp sönüyor konu başlığını baştan sonuna kadar okuyunuz. Atladığınız basit bir yer olabilir. Arızanın nedenini halen bulamadıysanız uydu ışığı neden yanıp sönüyor diye merak da ediyorsanız uydu cihazını aldığınız yer ile iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94