Uydu Servisi

Uydu Kablosunda Sinyal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Uydu sistemleri her yönü ile büyük emekler gerektiren sistemlerdir. Çanak anten kurulumundan tutunda televizyon da kanal sıralaması yapmaya kadar dikkatli bir şekilde yapılması gerektiği gibi en ufak bir hata da kanallar da sinyal yok kablo bağlantınızı kontrol ediniz uyarısını görmenize sebep olur. 

Uydu kablosunda sinyal olup olmadığını nasıl anlarız? Aslında elimizde hiçbir cihaz yokken sadece çanak antenden gelen kabloda sinyal olup olmadığını öğrenmek elbette mümkün değildir. Bu yazımızda sinyal bulucu satlook olmadan anten uydu kablosundan sinyal olup olmadığını anlama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İstanbul uydu servisinden randevu almak için 0532 525 52 94 numarasını arayabilirsiniz.

Cihaz Olmadan Sinyalin Geldiğini Nasıl Anlarız?

Elinzide uydu sinyal bulucu bir cihaz olmadan sinyalin gelip gelmediğini anlamanız oldukça zordur. Elbette bunu öğrenmenin bir kaç yolu olsa da yanılma payı oldukça fazladır. Çanak antenler ile ilgili olarak sinyal hataları karşısın da kendiniz birşeyler yapmak istiyorsanız için çok zor demektir. Elinizde profesyonel olarak kullanılan cihazlar olmadığı sürece kendiniz yapmaya çalışmanız karşısın da bir uydu servisi firmasını çağırmanızdan çok daha fazla ücretler ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Bu nedenle uydu servisi çağırıp işlem yaptırmanız daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Bundan dolayı eğer televizyonunuzda kanallarınız çekmiyorsa ve kablonuzun sağlam olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, yani sinyalin gelip gelmediğini öğrenmek istiyorsanız uydu cihazınızda kanalları tek tek gezmelisiniz.

Uydu Kablosunda Sinyal Olup Olmadığını Anlamanın Yöntemleri

Birçok kişi tarafından Uydu kablosunda sinyal olup olmadığını nasıl anlarız sorusunu oldukça fazla almaktayız. Özellikle uydu servisi çağırmadan sinyal sorunlarını çözmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İşte elimizde hiç bir cihaz yani uydu sinyal bulucu bile olmadan uydu kablosunda sinyal olup olmadığını nasıl anlarız diyenlere özel bazı yöntemler;

BİLGİLENDİRME: Bazı kişiler ölçü aleti ile antenden gelen kabloyu ölçelmektedir. Ölçü aleti bir değer gösterdiğinde sinyal olduğunu söylemektedir. Bu metod tamamen yanlıştır. Eğer ölçü aleti bir değer gösteriyorsa, bu lnb’de farklı bir kablonunda olduğu ve komşunuzun veya diğer odanızdaki televizyondan gelen elektriği ölçtüğünüz anlamına gelir. Bu durum uydu anten kablosundan sinyal olduğunu göstermez.

Eğer bir kaç kanal da yayın yok televizyona giren anten kablosunun yerinde olup olmadığını kontrol ediniz. Ardından televizyon kanal listesinde normal HD olmayan trt1 kanalını bulup açınız. Bu kanalda da yayın yoksa kumanda yardımı ile kurulum menüsüne giriniz. Burada tp ayarları kısmına giriş yapınız. Her televizyon da farklı bir şekilde yazılmış olabilir. Transporter veya tp ekle de yazabilir.

Tp ekle kısmına giriniz. Frekans 12380 – Polarizasyon Dikey veya V – Sembol oranı 27500 kodlarını giriniz. Ardından ok tuşuna bastığınız da sinyal gücü ve sinyal kalitesini halen göremiyorsanız uydu cihazınızı değiştirerek farklı bir cihaz alımı yapabilirsiniz.

Peki ya cihaz olmadan uydu kablosunda sinyal olup olmadığını nasıl anlarız? Anlamanın bir diğer yolu ise, Başka bir uydu alıcısı yani cihaz ile de deneme yaptıktan sonra sırası ile anten kablosu, çanak anten ayarı, konnektör uçları ve lnb kısmını kontrol etmelisiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94