Uydu Servisi

Uydu kablosundan su geliyor sorunun çözümü

Bu makale de Uydu kablosundan su geliyor, Çanak anten kablosundan su gelmesi, anten kablosunda oksitlenme ve televizyonun içine su girmesi sorunun çözümü ile ilgiline bilgiler içermektedir.

İlk gördüğünüzde şaşırmış olabilirsiniz ama uydu kablosundan su gelmesi sıklıkla karşılaşılan durumlardandır. Anten kablosuna su girdikten sonra kabloda oksitlenme meydana gelir. Bu nedenle uydu kablosundan su geliyor olması aslında tehlikeli ve hemen önlem alınması gereken bir durum söz konusu olmasından dolayı acele etmenizde yarar var.

Çünkü anten kablosunda su akması sonucu televizyonunuza veya kullanmış olduğunuz gözlü ile harici uydu alıcısının içine de su girecektir. Kalıcı hasarların oluşmaması için mutlaka uydu kablosundan su geldiğini gördüğünüz de sorunun çözümünü bulup hemen onarımına geçmeniz gerekir.

Uydu kablosundan su neden gelir?

Uydu kablosundan su neden gelir hiç düşündünüz mü? Eğer sistemin nasıl çalıştığını bilmiyorsanız farklı düşüncelere kapılmış olabilirsiniz. Yalnız, anten kablosundan su akmasının birden fazla nedeni vardır. Bunların her hangi biri olduğunda mutlaka uydu kablosundan su gelir. Bu nedenle uydu kablosundan su geliyor sorununu bulabilmek için uydu servisi teknik servis çalışanlarından, çanak anten sistemlerinden çok iyi anlayan tanıdığınız birilerinden veya çanak anteniniz kolay bir yerde kendiniz de yapabilirsiniz.

Uydu kablosundan su gelmesi sonucu bazı olumsuzluklar ile karşılaşmamak için suyun ilk önce nereden geldiğini bulabilmek gerekir. İşte size uydu kablosundan su geliyor sorunun çözümü ve nedenleri;

  1. Uydu kablosunun çatlamış yerlerinden su giriyor olması,
  1. Lnb konnektör kısmından su giriyor olması,
  1. Uydu kablosunun ek olan yerinden su giriyor olması
  1. Merkezi uydu santralinden su geliyor olması

Uydu cihazının/televizyonun içine su girdi, garanti karşılar mı?

Uydu alıcısının içine su girmesi veya aynı şekilde televizyonun uydu kablosu bağlanan yerden su alması sonucu ürün garanti kapsamına alınmaz. Çünkü çanak anten kablosundan su gelmesi ürünün yetkili servisi ve üretici firma ile ilgili olmadığından dolayı ürünü ücretiz onarmaya yanaşmayacaktır.

Bu nedenle uydu alıcısının veya televizyonun içine su girmesi sonucu çıkabilecek olumsuzluklara karşı hazır olmanız gerekir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için uydu kablosunda oksitlenme veya anten kablosunda yanma gibi bir şeyler görürseniz mutlaka hiç zaman kaybetmeden uydu kablosunu değiştirmeniz gerekir. Dilerseniz çanak anten kablo değiştirme konusuna bakıp detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uydu kablosunda ek yerinde oksitlenme oluyor

Anten kabloları kısa geldiği zaman bazı ek aparatlar kullanılarak kablolar ek yapılıp birbirine bağlanmaktadır. Kabloda ek yapmanın hiçbir zararı yoktur. Yalnız çok uzun kablolar veya eski olan uydu kablosunda ek yapmak doğru değildir.

Kabloyu ek yaptığınız yerde oksitlenme oluyorsa bunun iki nedeni vardır. Çanak anten kablosu ek yerine su giriyor olması kablonun yukarda kalan tarafında çatlamalar meydana gelmiş olabilir.

Ya da ek yaptığınız yere çok fazla izole elektrik bandı sarmadıysanız oradan da su girmiş olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA 0532 525 52 94