Uydu Servisi

Uydu sinyal seviyesi nasıl ölçülür

Çanak antenlerden gelen sinyali ölçmek için birkaç yöntem var elbette ama Uydu sinyal seviyesi nasıl ölçülür derseniz o zaman da en iyi sonuç için satlook cihaz ile mümkün

Çanak antenlerden gelen sinyali ölçmek için birkaç yöntem var elbette ama Uydu sinyal seviyesi nasıl ölçülür derseniz o zaman da en iyi sonuç için satlook cihaz ile mümkün olabileceğini vurgulamak isteriz. Uydu sinyal ölçümlerinin yapılması olası bir uydu anten arızalarının da aynı zamanda tespitini yapmış olacaksınız.

  • Çünkü uydu sinyallerinin az olması veya hiç olmaması çanak anten arızasından,
  • Anten kablosunun kopuk olmasından,
  • Anten bağlantılarında sorun oluşabileceğinden,
  • Kablo kalitesinin çok düşük olmasından,
  • Kabloda çok fazla ek olmasından,
  • Lnb ucunun oksitlenme yapabileceğinden,
  • Kablodaki konnektörün çok eski ve tozlu olmasından,
  • Receiver uydu kanallarının güncel olmamasından,
  • Uydu alıcısından anten ayarlarının bozuk yapılmış olmasından,
  • Kendi kendine uydu cihazının fabrika ayarlarına dönmüş olmasından kaynaklanabilmektedir.

Sinyal ölçme nasıl olmalı?

Sinyallerin çok olması veya az olmasına gerektiren birkaç neden vardır. Uydu sinyal seviyesi nasıl ölçülür diye sormaktan ziyade aslında ortada olan bir sorunu nasıl halledebilirim diyebilirsiniz. Çünkü tek balına sinyal ölçme yeterli olmayabilir.

Sinyal ölçme bazı uydu alıcılarında yanlış gösterebilir. Anten ayarları kısmında çok az bir sinyal seviyesini çokta gösteren uydu alıcılarını gördük. Aynı zaman da çok yüksek olan bir sinyal seviye oranını çok küçük bir orana sahip diye de karşımıza çıkarabilirler. Uydu

En iyi yöntemi elinizde ki bir uydu sinyal bulucunun işe yaracağının bunun dışında olan cihazlarında ölçüm yapabileceğini yalnız tam olarak doğru oranları gösteremeyeceklerini anlatmak isteriz.

Uydu sinyaline nereden bakılır?

Uydu anten sinyallerini ölçmek istediğiniz de bazı teknik yöntemler olabilir ama kullandığınız cihazların model ve gösterge seviye oranları değiştiğinden dolayı en iyi sonucun aksine elinizdeki malzemeler ile bir yöntem bulmak için anlatmaya gayret edeceğiz.

YÖNTEM 1: Normal bir uydu alıcısı kullanıyorsanız bazen kanal değiştirdiğiniz de kanalın frekansını ve sinyal seviyesini gösteren bir bilgi yeri görebilirsiniz. Eğer böyle bir şey yoksa kumandanızdan info yazan tuşa tıklayın. İnfo tuşu bulunduğunuz kanalın bütün bilgilerini sizlere sunabilir. Tabi ki bu bazen kanalın hangi saatte hangi programları yayınlayacak olması bilgisini de gösterirken bazen de kanalın sinyal seviyelerini gösteren bilgilerde içerebilir.

YÖNTEM 2: Uydu cihazında bir ten kanalı seçin. Menü kurulum manuel arama veya tp transporter yazan yerlerden bir yere tıklayınız. Orada bulunduğunuz kanalın frekansını ve sinyal seviyesini gösteren kanalı görebilirsiniz.

Yöntem 3: D-smart uydu alıcısı kullanıyorsanız bulunduğunuz kanaldayken d-smart kumandasından yeşil tuşa basın ve çıkacak olan ufak bir bölümde kanalın frekansını ve sinyal seviye barını gösteren bir göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA 0532 525 52 94